Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Velký mozek? Sloni podle vědců zvládnou rozeznávat různé lidské jazyky

Slůňata (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slůňata (ilustrační foto) | foto: Reuters

WASHINGTON Sloni dovedou lidem naslouchat tak důkladně, že jsou schopni odlišit od sebe různé jazyky nebo poznat, zda k nim promlouvá muž či chlapec. Tvrdí to nová studie mezinárodního týmu vědců, kteří zkoumali dovednosti keňských slonů. Podle vědců projevují sloni poznávací schopnosti, které se u jiných zvířat nevyskytují, uvedla agentura AP.

Tým vědců prováděl výzkum v národním parku Ambroseli v Keni, kde se stovky divoce žijících slonů pohybují mezi lidmi a někdy se stávají terčem útoků místních domorodců, zvláště kvůli omezeným zdrojům vody. Výzkumníci pouštěli slonům záznam hlasu muže pocházejícího z kmene Masajů a druhého z etnika Kambů. "Podívejte támhle, přichází skupina slonů," zněla fráze, kterou sloni v obou jazycích slyšeli. Dvě třetiny slonů projevily jednoznačně defenzivnější reakci, když slyšely masajského muže. Zatímco Masajové slony občas zabíjejí, Kambové jsou pro ně menší hrozbou.

Velký mozek, dobrá paměť

"Jsou schopni vysokého stupně rozlišení lidské řeči... Jedinou cestou, jak toho dosáhnout, je výjimečně velký mozek," řekl spoluautor výzkumu Graeme Shannon z Coloradské univerzity.

Když stejnou větu řekl mladý masajský chlapec, sloni nereagovali tak intenzivně jako na hlas dospělého muže. Téměř nulová byla reakce na větu pronesenou ženou - ženy nepředstavují pro bezpečí slonů prakticky žádnou hrozbu.

Stádo slonů (ilustrační foto)

Stádo slonů, Keňa

Klíčem k rozlišovacím schopnostem afrických chobotnatců je podle vědců sloní paměť. "V podstatě si vyvinuli velmi bohaté znalosti o lidech, s nimiž sdílejí své životní prostředí," prohlásila autorka výzkumu Karen McCombová z univerzity v Sussexu.

Fascinující i smutné

Někteří biologové tvrdí, že studie sice na jedné straně dospěla k pozitivnímu objevu, na straně druhé však upozornila na velmi negativní jev. "Je to zároveň fascinující, neboť (studie) podporuje již existující důkazy o tom, že tato zvířata jsou ve svém chování velmi flexibilní, ale zároveň smutné, protože (studie) naznačuje, že počet konfliktů mezi lidmi a slony roste," řekl AP biolog a známý ochránce slonů Josh Plotnik.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.