Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Velký mozek? Sloni podle vědců zvládnou rozeznávat různé lidské jazyky

Slůňata (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slůňata (ilustrační foto) | foto: Reuters

WASHINGTON Sloni dovedou lidem naslouchat tak důkladně, že jsou schopni odlišit od sebe různé jazyky nebo poznat, zda k nim promlouvá muž či chlapec. Tvrdí to nová studie mezinárodního týmu vědců, kteří zkoumali dovednosti keňských slonů. Podle vědců projevují sloni poznávací schopnosti, které se u jiných zvířat nevyskytují, uvedla agentura AP.

Tým vědců prováděl výzkum v národním parku Ambroseli v Keni, kde se stovky divoce žijících slonů pohybují mezi lidmi a někdy se stávají terčem útoků místních domorodců, zvláště kvůli omezeným zdrojům vody. Výzkumníci pouštěli slonům záznam hlasu muže pocházejícího z kmene Masajů a druhého z etnika Kambů. "Podívejte támhle, přichází skupina slonů," zněla fráze, kterou sloni v obou jazycích slyšeli. Dvě třetiny slonů projevily jednoznačně defenzivnější reakci, když slyšely masajského muže. Zatímco Masajové slony občas zabíjejí, Kambové jsou pro ně menší hrozbou.

Velký mozek, dobrá paměť

"Jsou schopni vysokého stupně rozlišení lidské řeči... Jedinou cestou, jak toho dosáhnout, je výjimečně velký mozek," řekl spoluautor výzkumu Graeme Shannon z Coloradské univerzity.

Když stejnou větu řekl mladý masajský chlapec, sloni nereagovali tak intenzivně jako na hlas dospělého muže. Téměř nulová byla reakce na větu pronesenou ženou - ženy nepředstavují pro bezpečí slonů prakticky žádnou hrozbu.

Stádo slonů (ilustrační foto)

Stádo slonů, Keňa

Klíčem k rozlišovacím schopnostem afrických chobotnatců je podle vědců sloní paměť. "V podstatě si vyvinuli velmi bohaté znalosti o lidech, s nimiž sdílejí své životní prostředí," prohlásila autorka výzkumu Karen McCombová z univerzity v Sussexu.

Fascinující i smutné

Někteří biologové tvrdí, že studie sice na jedné straně dospěla k pozitivnímu objevu, na straně druhé však upozornila na velmi negativní jev. "Je to zároveň fascinující, neboť (studie) podporuje již existující důkazy o tom, že tato zvířata jsou ve svém chování velmi flexibilní, ale zároveň smutné, protože (studie) naznačuje, že počet konfliktů mezi lidmi a slony roste," řekl AP biolog a známý ochránce slonů Josh Plotnik.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!