Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sonda InSight na Marsu začíná pracovat

Americká sonda InSight. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká sonda InSight. | foto: JPL/NASA - Wikipedia

Sonda InSight minulé pondělí večer našeho času po superrychlém sestupu, který trval jenom šest a půl minuty, úspěšně přistála na povrchu Marsu. Do atmosféry vstoupila rychlostí přes 19 000 kilometrů za hodinu a velmi prudce brzdila pomocí padáku a dvanácti motorů. Její sestup poprvé v historii sledovaly i dva malé satelity, které o tom vysílaly informace na Zemi, jež je v tuto chvíli vzdálena tak, že na ni signál z Marsu letí přes osm minut.

Včera ráno sonda rozvinula sluneční panely. V příštích dvou až třech měsících zprovozní další nástroje, které s sebou na rudou planetu přinesla. První naměřená data se však očekávají až někdy příští rok koncem jara. 

Zařízení není určeno k pohybu po povrchu, zůstane pracovat na jednom místě. Jeho přístroje budou mimo jiné sledovat seizmickou aktivitu, tedy vlastně zaznamenávat „marsotřesení“, pokud existují. Tím se vědci zase více dozvědí o složení planety. Poprvé v historii průzkumu této planety se také výzkumné přístroje zavrtají až pět metrů pod povrch. 

Automatická planetární sonda InSight pracuje svým robotickým ramenem.

Celkem 360 kilogramů vážící InSight je již osmým americkým přístrojem, který úspěšně pracuje na Marsu. Z nich jeden – robotické vozítko Curiosity, které přistálo v roce 2012 – se po povrchu planety stále pohybuje. Práce sondy je plánována do listopadu 2020, tedy na jeden marsovský či dva pozemské roky. Nelze však samozřejmě vyloučit, že podobně jako v minulosti přístroje zvládnou misi delší. 

Navzdory úvahám o tom, že by na Marsu mohl existovat život v nějaké své mikroskopické podobě, InSight nemá přístroje, které by jej přesně zjistily. Ty by na Mars měla přinést až příští mise americké kosmické agentury NASA. Pokud vše vyjde podle plánu, v červenci 2020 bude na Marsu vysazeno šestikolové robotické vozítko, pro něž byl v minulých dnech vybrán kráter pojmenovaný Jezero jako místo přistání. Ve stejnou dobu chce na Mars poslat svého robota i Evropská kosmická agentura.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC SOUSTRUŽNÍK – NÁSTUPNÍ BONUS 30.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč