16. listopadu 2018 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zámek v Horním Maršově zřejmě zapálila skupina žhářů, sdělila policie

Střecha zámku prohořela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střecha zámku prohořela. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Požár památkově chráněného zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byl založen úmyslně, pojistný podvod policie vyloučila. Kriminalisté jsou na stopě pravděpodobných žhářů. Vyplynulo to z pátečního sdělení krajského policejního ředitelství v Hradci Králové. Policie srpnový požár vyšetřuje pro podezření z trestného činu poškození cizí věci, ale nevylučuje změnu právní kvalifikace.

Nikoho zatím nezadržela ani neobvinila. Škoda na zámku se odhaduje na víc než pět milionů korun, ohrožen byl majetek přes deset milionů korun.

„Požár zámku má společné znaky jako úmyslně založený požár několika vozidel v bazaru, kterému se věnují kriminalisté z Pelhřimova. V tomto případě vznikla škoda téměř jeden milion korun, ale zároveň došlo k ohrožení majetku ve výši téměř deseti milionů korun, tedy podobně jako v Horním Maršově,“ řekl mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

Mohlo jít o organizovanou skupinu

V důsledku tohoto zjištění má policie popis pravděpodobných pachatelů a existuje podezření, že mohlo jít o organizovanou skupinu.

„Vyhodnocujeme informace o zjištěném pohybu vozidel značky Škoda v blízkosti míst požárů, která měla vždy odjíždět směrem na Prahu. Právě v Praze byla odcizena registrační značka, která byla na jednom z aut. Shoda popisu osádek těchto vozidel je dalším vodítkem pro policisty,“ uvedl Čížkovský. Trutnovští kriminalisté, kteří na vyšetřování požáru zámku v Horním Maršově od počátku pracují, proto začali úzce spolupracovat nejen s kolegy z Pelhřimova, ale i z Prahy a dalších útvarů.

Zámek, který je kulturní památkou, byl podle informací webu best-reality.cz...
Policie případ začala vyšetřovat pro podezření ze spáchání trestného činu...

„Požár vozidel kolegové šetří pro podezření z trestného činu obecného ohrožení a u požáru zámku nebyla právní kvalifikace doposud změněna. Pokud budou pachatelé dopadeni a potvrdí se informace o organizované skupině, hrozí jim až 15 let vězení,“ řekl Čížkovský.

V poničeném zámku vyšetřovatelé našli několik ohnisek požáru a expertizy potvrdily stopy po vysoce hořlavých látkách na místě činu. Technickou závadu, nedbalost i pojistný podvod policie vyloučila.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz