Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Horním Maršově hořel chátrající barokní zámek, požár zničil střechy na celém objektu

Česko

  15:13
Horní Maršov - Požár zámku v Horním Maršově na Trutnovsku zničil střechy na celém objektu, který má čtyři křídla. Oheň zničil i věž zámku. Zůstaly jen zděné části. Řekl to starosta Horního Maršova Pavel Mrázek. Požár vypukl v neděli ráno před 05:00. Hasiči následně vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu a na místo vyslali osm jednotek.

Střecha zámku prohořela. foto: ČTK

„Celá střecha až po stavbu je pryč. To, co nebylo zděné, je pryč. Jen z toho koukají komíny, střecha na celém zámku neexistuje,“ řekl starosta. Škoda na požárem zničeném zámku odhadu hasičů činí asi pět milionů korun. Oheň zničil střechy a částečně poškodil první patro.

Požár zámku mají už hasiči pod kontrolou. Dělají dohašovací práce uvnitř objektu, rozebírají trámy a plechy. Oheň zničil všechny střechy.

Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř možných.
V Horním Maršově na Trutnovsku od dnešního rána hoří nevyužívaný a chátrající...

Škoda na požárem zničeném zámku v Horním Maršově činí podle předběžného odhadu hasičů asi pět milionů korun. Oheň zničil všechny střechy objektu, věž zámku a poškodil první patro zámku. „Výše škody bude zpřesněna v dalších dnech po jednání s majitelem zámku,“ řekla mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová. Příčina požáru zatím není známa. Život v obci požár podle starosty nijak neomezil. Hlavní silnice z Trutnova do Pece pod Sněžkou, poblíž ní zámek stojí, zůstala průjezdná. Řidiči však musejí zpomalit, protože hasiči přes silnici natáhli hadice pro čerpání vody z řeky Úpy. „Evakuovat lidi z okolních domů nebylo potřeba,“ řekl starosta.

Dva hasiči při zásahu utrpěli lehké zranění, po ošetření se vrátili hasit. Jeden hasič skončil v péči zdravotníků kvůli celkovému vyčerpání. Oheň hasilo kolem 80 hasičů z osmi jednotek. „Hasiči se na zásahu průběžně střídají,“ řekla mluvčí.

Hlavní budova zámku byla postavena v barokním stylu v roce 1792

Hlavní budova zámku byla postavena v barokním stylu v roce 1792, v roce 1869 byla přistavěna tři zadní křídla zámku, která vytvořila uzavřené čtvercové nádvoří. Zámek o zastavěné ploše asi 2000 metrů čtverečních byl pak několikrát upravován. Hlavní budova byla v letech 1907 až 1910 celkově přestavěna a vznikla i čtyřboká věž, uvádí realitní web. Ve druhé polovině minulého století zámek sloužil jako škola a dětský domov.

Podle údajů z katastru nemovitostí je majitelem zámku společnost Sagna. Vlastníkem společnosti Sagna je podle údajů v obchodním rejstříku občan Ruské federace Sergey Mayzus.

Autor: