Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Urychlovač LHC má svůj první rekord a první publikaci

Experiment ALICE se nachází na magnetu L3 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Experiment ALICE se nachází na magnetu L3 | foto: CERNReprofoto

ŽENEVA/PRAHA Největší urychlovač světa už je také "nesilnějším". Energie srážek v jeho prstenci už po několika dnech zkušebního provozu překonala dosavadní výkony jiných zařízení.

V pondělí 30. listopadu velmi brzy ráno dosáhly oba obíhající svazky protonů energie 1,18 TeV. Předchozí rekord držel urychlovač Tevatron v americké Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab) ve státě Illinois.

Ten dosáhl v roce 2001 energie srážek 0,98 TeV. LHC, který má přibližně obvod 27 km, by měl dosáhnout maximální energie až 14 TeV (7 TeV na jeden svazek). První rekord má symbolickou hodnotu. Od této chvíle se bude LHC pohybovat v oblasti, se kterou má současná experimentální částicová fyzika minimum zkušeností.

První publikace

Minulý týden došlo na evropském urychlovači i k další symbolické události: k sepsání první vědecké práce na základě výsledků LHC. Už 23. listopadu 2009, pri první fázi spouštění LHC zaznamenal tým ALICE ve svém vnitřním detektoru stopy částic vznikajících stopy částic vznikajících ve srážkách proti sobě letících protonů.

Srážky zaznamenaly i jiné detektory na LHC, ale tým ALICE se stal prvním, který své výsledky dokázal nabídnout k publikaci. Pouhých 284 případů protonových srážek získaných při neplánovaném měření během 40 minutového ladění svazků urychlovače týmu poskytlo data k sepsání první vědecké publikace. Už 28. listopadu ji odeslali do časopisu European Journal of Physics C - Particles and Fields. Zpracovaný záznam z detektoru, který posloužil jako základ publikace vypadá takto:

První výsledky z experimentu ALICE

ALICE (A Large Ion Collider Experiment) je jedním z několika experimentů, které se zabývají detekcí částic vznikajících a zanikajících v průběhu srážek. ALICE se od počátku 90. let účastní i čeští vědci, a to z Ústavu Jaderné fyziky AV ČR a Fyzikálního ústavu AV ČR. Celkem se na experimentu podílí více než 1000 vědců ze 30 zemí světa.

Dalšími detektorovými experimenty jsou CMS, LHCb, ATLAS a TOTEM. Čeští vědci se kromě projektu ALICE účastní i práce na detektorech ATLAS a TOTEM.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?