1. července 2010 9:45 Lidovky.cz > Relax > Věda

V egyptském Údolí králů odkryli tunel k hrobce faraona Sethiho I.

Předměty obejevené v tunelu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předměty obejevené v tunelu | foto: Sandro VanniniReprofoto

KÁHIRA Egyptští archeologové odhalili poslední úsek nedokončeného tunelu, který vede k hrobce faraona Sethiho I. v Údolí králů u Luxor. Nedokončený tunel měl spojovat 3300 let starou faraonovu hrobku s tajným místem pohřbu, oznámil nejvyšší egyptský archeolog Zahí Havás.

Práce na odkrývání tunelu, který byl poprvé objeven už v roce 1817 italským dobrodruhem Giovannim Belzonim, trvaly tři roky.

V chodbě dlouhé 174 metry byly objeveny figurky z různých materiálů, úlomky keramiky z 18. dynastie, maketa lodi, schody zdobené nápisy a dokonce i instrukce, jež tu pro dělníky nechal dávný architekt. "Zvedněte dveřní sloupek nahoru a průchod udělejte širší," nabádá jeden z pokynů na ozdobných dveřích do vedlejší chodby. Je psán hieratickým písmem (zjednodušenými hieroglyfy).

Všude v tunelu se našly předběžné náčrty plánované výzdoby i nápisy.

Je to první zcela odhalený tunel, jenž byl vyrubán ve skále v hloubce 98 metrů.

Sethi I. (vládl v letech 1314-1304 před naším letopočtem) patřil k zakladatelům 19. dynastie v období Nové říše. Proslavil se vojenskými výboji, posílením vlivu Egypta směrem na východ i západ a významná byla i jeho stavitelská činnost, například v Karnaku. Jeho hrobka vyniká barevnými malbami na zdech.

Otcem Sethiho I. byl Ramesse I. a synem naopak Ramesse II. Veliký, který je znám nejen výjimečně dlouhou vládou, ale i stavbou chrámů a kolosálních soch po celém Egyptě.

Podle Haváse nebyly ani tunel ani tajný hrob dokončeny kvůli předčasné faraonově smrti. Pravděpodobně se ale stal inspirací pro podobnou strukturu hrobky Ramesse II

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz