Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V písčitém břehu Mekongu vědci našli hnízdo ohrožené kožnatky

Kožnatka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kožnatka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PHNOMPENH Ochránci přírody objevili na písčitém břehu řeky Mekong hnízdo želvy kožnatky, jednoho z nejohroženějších druhů želv na světě. V širším okolí Mekongu se našlo také 115 nových živočišných a rostlinných druhů. Informovala o tom organizace Wildlife Conservation Society (WCS).

Hnízdo želvy, jejíž odborný název je kožnatka Cantorova, se našlo v oblasti mezi kambodžskými provinciemi Kratie a Stungtreng. Jde zřejmě o vůbec poslední místo, kde se kožnatky ještě rozmnožují.

Kožnatka dorůstá do délky dvou metrů a váhy 50 kilogramů. Dožívá se až 100 let, z nichž 95 stráví zahrabaná v písku nebo bahně. Pod krunýřem o průměru až 150 centimetrů se skrývá dlouhý krk, který umí tato želva velmi rychle vysunout a uchvátit kořist. K tomu, že patří k mimořádně ohroženým druhům, přispělo i to, že její maso a vejce jsou mimořádně chutné.

Nové druhy rostlin i živočichů

Dokud v roce 2007 nebylo objeveno několik těchto zvířat právě mezi Kratie a Stungtrengem, předpokládalo se, že na kambodžské straně Mekongu už žádné kožnatky nežijí. Její hnízda jsou od té doby přísně chráněna a podle údajů WCS se od roku 2007 podařilo zachránit přes 370 snůšek, z nichž se vylíhlo více než 8500 želv.

O nadějné situaci v širší oblasti Mekongu svědčí zpráva Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Vědci tam objevili 115 nových druhů - 88 rostlinných a dále 11 druhů obojživelníků, stejné množství plazů, tři savce a dva druhy ryb. Jde o velké území pokrývající části Kambodže, Laosu, Barmy, Thajska a Vietnamu. K nováčkům patří například nádherně vybarvená žába, objevená ve vápencovém pohoří ve Vietnamu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.