Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědce rozčílily Rusnokovy výroky: Opakuje nesmysly průmyslníků

Usmívající se Jiří Rusnok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usmívající se Jiří Rusnok | foto: Michal Šula LN

PRAHA Vědce pobouřil premiér v demisi Jiří Rusnok. "Opakuje nesmyslnou rétoriku některých průmyslových lobbistů, když tvrdí, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří," rozčílil se Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR.

Premiér v Hospodářských novinách kritizoval vědce za to, že příliš rozhazují peníze. Na vině tohoto stavu je podle premiéra špatně fungující Akademie věd ČR a také systém hodnocení výsledků výzkumu.

Toto tvrzení předseda AV ČR Drahoš považuje za šokující. Rusnokovo vyjádření zásadně odmítli sociální demokraté a někteří vědci, naopak Svaz průmyslu a dopravy ČR premiéra podpořil.

Čtěte více o Rusnokově kritice:

"Docela mě šokovalo, když pan premiér víceméně opakuje naprosto nesmyslnou rétoriku Svazu průmyslu a dopravy nebo některých průmyslových lobbistů, kteří samozřejmě za vědu považují to, co jim přinese prospěch zhruba do jednoho roku," reagoval Drahoš.

Rusnok chce ve výzkumu škrtat

Rusnok uvedl, že AV ČR je neefektivní a málo vydělává na vlastních patentech. Z jejích více než 50 ústavů by mohlo být jen 30. Premiér se domnívá, že musí nastat mnohem tvrdší hodnocení, průměrné a podprůměrné se prý nechává být a zůstává bez sankce. To je podle něj systém, který není dlouhodobě udržitelný. Rusnokova vláda počítá na rok 2014 s méně penězi na výzkum, než plánoval kabinet bývalého premiéra Petra Nečase (ODS).

Logo Akademie věd ČR

Logo Akademie věd ČR

Drahoš k tomu řekl, že premiéra už v srpnu seznámil s připravovanou strategií AV ČR a upozornil jej, že věda je stále financována pod průměrem Evropské unie a financování akademie klesá, což komplikuje nákupy větších přístrojů pro výzkum. "Toto všechno jsem panu premiérovi vysvětlil a rozešli jsme se ve velmi přátelském duchu," řekl Drahoš.

Podle místopředsedkyně ČSSD Aleny Gajdůškové by měl premiér, byť v demisi, velmi vážit svá slova. Likvidovat jedno z nejvýznamnějších pracovišť s mezinárodním přesahem, jako je Akademie věd ČR, které pro to vytváří předpoklady, je podle ní neodpovědné vůči budoucímu vývoji. "Problém českého vědeckovýzkumného prostoru je nedostatek privátních financí ve vědě a inovacích, stejně jako nedostatečná správa a koordinace celé oblasti," uvedla.

Jako by nevěděl, co se děje, říká vědec

Podle historika Františka Šmahela bylo Rusnokovo vyjádření neuvážené. "Jako by bylo bez informací o tom, co se v AV ČR vlastně děje. Já tento vývoj sleduji čtvrt století a jsem jeho součástí, tak vím, že čas od času takový závan proti akademii je, a je zajímavé, že jenom proti akademii, která může vykázat výsledky. Je pozoruhodné, že se to vede proti těm, kteří skutečně bádají," řekl ČTK Šmahel, který je favoritem na letošní Národní cenu vlády Česká hlava.

Svaz průmyslu a dopravy ČR naopak uvedl, že některé výzkumné instituce, zejména AV ČR, jsou nedostatečně efektivní a málo vydělávají na svých patentech. Ve světě právě patenty jsou podle SP ČR uznávány jako důležité pro konkurenceschopnost země. Akademie věd ČR musí podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka být řízena manažersky.

Za příklad excelence považuje Hanák Ústav organické chemie a biochemie AV ČR zesnulého profesora Antonína Holého, který se na celkových výnosech AV ČR podílí přibližně 88 procenty.

Kdyby profesor Holý ale podle Drahoše bádal v dnešní době a fungovaly by představy premiéra Rusnoka, asi by žádné peníze na výzkum nedostal, protože jeho licence jsou výsledkem třicetiletého základního výzkumu.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...