4. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci objevili mumie indiánů staré 800 let

V Mexiku objevili mumie indiánů staré 800 let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Mexiku objevili mumie indiánů staré 800 let | foto: Lidovky.cz

CHIHUAHUA (MEXIKO) Dvě mumie tarahumarských indiánů a jednu kostru objevili archeologové v severomexickém státě Chihuahua.

Informoval o tom v úterý mexický deník El Heraldo de Chihuahua, podle něhož byly na stejném pohřebišti objeveny mumie a kosterní pozůstatky už před rokem. Stáří předkolumbovského pohřebiště v Cueva El Gigante, jež zahrnuje i jeskynní hrobku, odhadují odborníci na 800 až 1000 let. Celkem bylo v lokalitě objeveno již deset mumií a 13 koster. V hrobech byly nalezeny také různé artefakty, s nimiž byli dávní Tarahumarové pohřbeni. 

MUMIE TARAHUMARŮ

Vzhledem k poloze pohřebiště a dalším skutečnostem, mimo jiné nálezu fazolových semen, jsou vědci přesvědčeni, že zde byli pohřbeni Tarahumarové, kteří dodnes obývají rokle v horách západního Mexika. Je ale zapotřebí udělat testy DNA. Tarahumarové jsou známi především jako zdatní běžci na dlouhé vzdálenosti, někdy i stakilometrové.

Z desítky nalezených mumií tři patřily kojencům, ostatní byli mladí, respektive dospělí lidé, upřesnil vedoucí archeologického výzkumu Enrique Chacón z Národního institutu antropologie a historie (INAH). Většina těl byla uložena v pozici plodu a zabalena do plášťů z bavlny a rostlinných vláken, podobných těm, které se používají ke tkaní rohoží. 

Po prozkoumání nalezených předmětů, jimiž byli mrtví vybaveni, došli badatelé k závěru, že pohřebiště bylo využíváno ke svému účelu přibližně mezi lety 1000 a 1200. Těla ale byla od svého uložení několikrát přemístěna, možná to udělala zvířata. Proto se některá zachovala v lepším stavu a jen u některých nastala mumifikace, upozornil Chacón.

Křišťálová lupa 2011

Jako obětina byla do hrobu uložena například dřevěná radlice, pletený nezdobený košík, dvě naběračky z tykví a také několik semen divoké fazole. Nechyběly ani cáry přikrývek s provázky, v nichž byly mumie zabaleny. Zesnulí byli vybaveni i mušlovými a kostěnými korálky, z nichž některé ještě měly formu náhrdelníku, a také hroty šípů či keramikou; objevena byla i tyrkysová náušnice.

ČTK, Lidovky.cz

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.