Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci objevili mumie indiánů staré 800 let

V Mexiku objevili mumie indiánů staré 800 let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Mexiku objevili mumie indiánů staré 800 let | foto: Lidovky.cz

CHIHUAHUA (MEXIKO) Dvě mumie tarahumarských indiánů a jednu kostru objevili archeologové v severomexickém státě Chihuahua.

Informoval o tom v úterý mexický deník El Heraldo de Chihuahua, podle něhož byly na stejném pohřebišti objeveny mumie a kosterní pozůstatky už před rokem. Stáří předkolumbovského pohřebiště v Cueva El Gigante, jež zahrnuje i jeskynní hrobku, odhadují odborníci na 800 až 1000 let. Celkem bylo v lokalitě objeveno již deset mumií a 13 koster. V hrobech byly nalezeny také různé artefakty, s nimiž byli dávní Tarahumarové pohřbeni. 

MUMIE TARAHUMARŮ

Vzhledem k poloze pohřebiště a dalším skutečnostem, mimo jiné nálezu fazolových semen, jsou vědci přesvědčeni, že zde byli pohřbeni Tarahumarové, kteří dodnes obývají rokle v horách západního Mexika. Je ale zapotřebí udělat testy DNA. Tarahumarové jsou známi především jako zdatní běžci na dlouhé vzdálenosti, někdy i stakilometrové.

Z desítky nalezených mumií tři patřily kojencům, ostatní byli mladí, respektive dospělí lidé, upřesnil vedoucí archeologického výzkumu Enrique Chacón z Národního institutu antropologie a historie (INAH). Většina těl byla uložena v pozici plodu a zabalena do plášťů z bavlny a rostlinných vláken, podobných těm, které se používají ke tkaní rohoží. 

Po prozkoumání nalezených předmětů, jimiž byli mrtví vybaveni, došli badatelé k závěru, že pohřebiště bylo využíváno ke svému účelu přibližně mezi lety 1000 a 1200. Těla ale byla od svého uložení několikrát přemístěna, možná to udělala zvířata. Proto se některá zachovala v lepším stavu a jen u některých nastala mumifikace, upozornil Chacón.

Křišťálová lupa 2011

Jako obětina byla do hrobu uložena například dřevěná radlice, pletený nezdobený košík, dvě naběračky z tykví a také několik semen divoké fazole. Nechyběly ani cáry přikrývek s provázky, v nichž byly mumie zabaleny. Zesnulí byli vybaveni i mušlovými a kostěnými korálky, z nichž některé ještě měly formu náhrdelníku, a také hroty šípů či keramikou; objevena byla i tyrkysová náušnice.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!