Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci otestovali novou vakcínu proti borelióze na myších. Měla stoprocentní účinnost

Klíště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště - ilustrační foto | foto: Shutterstock

České Budějovice  Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd vyzkoušeli novou vakcínu proti lymské borelióze. Testy na myších vykázaly stoprocentní účinnost. Proti borelióze se zatím nedá očkovat.

Novou látku vyvinul americký farmaceutický koncern Sanofi a pro její otestování na evropském klíštěti si vybral vědce z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Novináře o tom ve středu informovala jeho mluvčí Daniela Procházková.

„První vakcína na lymskou boreliózu byla založena na povrchovém proteinu borelií v klíštěti. Byla to jednoduchá molekula, která měla řadu vedlejších účinků, zabírala jen na jeden druh borelie a byla použitelná jen v Americe, kde se tento druh borelie v klíšťatech vyskytuje,“ uvedl parazitolog českobudějovického biologického centra Radek Šíma.

Farmaceutická firma proto vylepšila strukturu očkovací látky. Umožňuje imunitnímu systému rychle a spolehlivě rozeznat cizorodou látku v těle a vytvořit si proti ní protilátky. „Je to vakcína proti přenosu borelií, zafunguje velmi brzy, hned když borelie přecházejí z klíštěte do člověka,“ řekl Šíma.

Farmaceutická firma se nyní po úspěšných testech na myších rozhodne, zda investuje do zkoušení vakcíny na lidech. Až následně by mohla látka zamířit na trh.

Lymská borelióza je infekční onemocnění, jehož prvním příznakem je červená skvrna s blednoucím středem v okolí přisátí klíštěte. Může se projevovat také horečkou, bolestí svalů či únavou. Příznaky, které připomínají chřipku, se však nemusejí objevovat ve všech případech. Onemocnění se léčí antibiotiky. Pokud zůstává neléčeno, postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...