13. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Klíšťata ve velkých městech jsou častěji nakažená boreliózou než v přírodě

Klíště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Příznaky nebezpečné boreliózy, která zrádně připomíná chřipku, se u řady pacientů objevují teprve nyní. Typická červená skvrna po kousnutí klíštěte se vytvoří asi jen u polovině lidí. MF Dnes zjistila, že největší riziko nakažení boreliózou je překvapivě ve velkých městech. Nejvíce infikovaná klíšťata jsou v Praze a Brně.

„Například v pražském Prokopském údolí je infikované téměř každé druhé klíště, v Kunratickém lese zhruba každé třetí,“ říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro boreliózu Kateřina Kybicová, které tým zkoumal nakaženost klíšťat v Praze.

Celorepublikově je počet klíšťat přenášejících boreliózu daleko menší. „V průměru se pohybuje kolem dvanácti procent,“ potvrzuje Miroslava Burýšková ze serveru Klíště.cz, který monitoruje nákazu boreliózou v celé republice. Výsledky vysoké infikovanosti klíšťat v pražských lesoparcích samotné vědce zaskočily. „Je to velmi překvapivé. Městské lesoparky mají zřejmě zvláštní biotop, ve kterém se zvířatům přenášející boreliózu daří dobře,“ vysvětluje Kateřina Kybicová.

O tom, že jsou klíšťata z městských lesoparků nebezpečnější než jinde, referuje také Alena Žákovská z Pedagogické a přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně: „U klíšťat nasbíraných v lokalitě Zamilovaný hájek v Brně-Řečkovicích jsme metodou analýzy DNA klíštěte zjistili až 25procentní infikovanost,“ potvrzuje výzkumná pracovnice, jejíž tým byl z prvních výsledků dost zaskočený. „Není to přitom namátkový průzkum. Promořenost jsme zjišťovali průběžně po celý rok,“ dodává.

Nejedná se jen o české specifikum. Podobné hodnoty ukazují i další středoevropské metropole, například v Budapešti, německém Hannoveru nebo v rakouském Grazu. Nejčastějšími přenašeči boreliózy jsou ale ptáci, například drozd či bažant, větší savci, jako liška, a drobní hlodavci – myšice nebo norník.

Loni se v České republice nakazilo boreliózou celkem 4 694 lidí. To znamená padesátiprocentní nárůst oproti předcházejícímu roku. Na boreliózu neexistuje na rozdíl od klíšťové encefalitidy žádné očkování.

Lidovky.cz