13. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Klíšťata ve velkých městech jsou častěji nakažená boreliózou než v přírodě

Klíště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Příznaky nebezpečné boreliózy, která zrádně připomíná chřipku, se u řady pacientů objevují teprve nyní. Typická červená skvrna po kousnutí klíštěte se vytvoří asi jen u polovině lidí. MF Dnes zjistila, že největší riziko nakažení boreliózou je překvapivě ve velkých městech. Nejvíce infikovaná klíšťata jsou v Praze a Brně.

„Například v pražském Prokopském údolí je infikované téměř každé druhé klíště, v Kunratickém lese zhruba každé třetí,“ říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro boreliózu Kateřina Kybicová, které tým zkoumal nakaženost klíšťat v Praze.

Celorepublikově je počet klíšťat přenášejících boreliózu daleko menší. „V průměru se pohybuje kolem dvanácti procent,“ potvrzuje Miroslava Burýšková ze serveru Klíště.cz, který monitoruje nákazu boreliózou v celé republice. Výsledky vysoké infikovanosti klíšťat v pražských lesoparcích samotné vědce zaskočily. „Je to velmi překvapivé. Městské lesoparky mají zřejmě zvláštní biotop, ve kterém se zvířatům přenášející boreliózu daří dobře,“ vysvětluje Kateřina Kybicová.

O tom, že jsou klíšťata z městských lesoparků nebezpečnější než jinde, referuje také Alena Žákovská z Pedagogické a přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně: „U klíšťat nasbíraných v lokalitě Zamilovaný hájek v Brně-Řečkovicích jsme metodou analýzy DNA klíštěte zjistili až 25procentní infikovanost,“ potvrzuje výzkumná pracovnice, jejíž tým byl z prvních výsledků dost zaskočený. „Není to přitom namátkový průzkum. Promořenost jsme zjišťovali průběžně po celý rok,“ dodává.

Nejedná se jen o české specifikum. Podobné hodnoty ukazují i další středoevropské metropole, například v Budapešti, německém Hannoveru nebo v rakouském Grazu. Nejčastějšími přenašeči boreliózy jsou ale ptáci, například drozd či bažant, větší savci, jako liška, a drobní hlodavci – myšice nebo norník.

Loni se v České republice nakazilo boreliózou celkem 4 694 lidí. To znamená padesátiprocentní nárůst oproti předcházejícímu roku. Na boreliózu neexistuje na rozdíl od klíšťové encefalitidy žádné očkování.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBÁŘ STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 37 000 Kč