Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na jihu Turecka objevili sochu z doby železné

Na jihu Turecka odkryli velkou neochetitskou antropomorfní sochu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na jihu Turecka odkryli velkou neochetitskou antropomorfní sochu | foto: sci-news.com

ANKARA Dobře zachované části obrovské neochetitské antropomorfní sochy z kamene objevil mezinárodní tým archeologů na jihovýchodě Turecka.

"Tato neochetitská plastika poskytuje jedinečný vhled do novátorského charakteru a vyspělosti kultur doby železné, které se objevily ve východním Středomoří po pádu velkých říší doby bronzové," prohlásil podle serveru sci-news.com vedoucí výzkumného týmu Tim Harrison.

Kudrnatý účes

Hlava a torzo nalezené figury, která je neporušená do pasu, měří na výšku asi 1,5 metru. Experti tedy odhadují, že celá délka původní sochy byla až čtyři metry.

Plastika má vousatou tvář s nápadnýma očima, které vznikly vložením bílého a černého kamene. Účes je složen z mnoha řad složitě propracovaných kudrlin. Postava má obě paže pokrčeny v loktech, každá z nich je ozdobena dvěma náramky s lvími hlavami. V pravé ruce drží socha oštěp, v levé ruce má obilný klas. Na hrudi má zavěšenu ozdobu poloměsíčitého tvaru.

Socha patřila ke vstupní bráně

Tato plastika podle archeologů kdysi pravděpodobně strážila vstupní bránu do pevnosti Kunulua, které bylo v době mezi lety 1000 - 738 před naším letopočtem centrem neochetitského království Patina, které vzniklo po zániku Chetitské říše.

Součástí města Kunulua byla citadela s impozantním vstupním komplexem s velkými kamennými sochami, z nichž se loni podařila archeologům nalézt dobře dochovaná plastika sedícího lva. Uvedený komplex byl zničen Asyřany v roce 738 před naším letopočtem.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.