Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vliv oxidu uhličitého na podnebí určí soud

Debata o lidském podílu na změnách klimatu se přesunula ze stránek vědeckých časopisů do právnických fasciklů. Nejvyšší soud USA v pondělí souhlasil, že se bude zabývat otázkou vlivu oxidu uhličitého na podnebí.

Má rozhodnout o tom, zda současný zákon umožňuje federální vládě regulovat emise CO2 z automobilů. Navrhovatelé se tedy snaží dokázat, že oxid uhličitý poškozuje lidské zdraví i majetek. A to tím, že přispívá ke globálnímu oteplování, které s sebou nese množství rizik.
Třeba častější výskyt přírodních katastrof.

Pokud by soud škodlivost CO2 uznal, orgán federální vlády zodpovědný za ekologii, Agentura na ochranu životního prostředí (EPA), by byla musela přistoupit k regulaci emisí tohoto plynu u nově vyráběných aut. To by de facto znamenalo omezení spotřeby pohonných hmot. Pro Američany zvyklé na dodávky a jeepy by to byla velká změna.

A jak doufají navrhovatelé a bojí se odpůrci, pokud rozhodnutí projde, EPA nebude moci zůstat na půli cesty. Když by úřady dostaly nařízeno snížit emise u aut, nemohly by patrně pominout ani elektrárny. Ty vytváří 40 procent celkových emisí CO2 v USA. Automobily jsou zodpovědné přibližně za poloviční množství, tedy asi 20 procent celkové produkce.

Žalovanou stranou ve sporu tedy jsou federální americké úřady, konkrétně EPA. Jejími protivníky je 12 amerických států (pod vedením Massachusetts), několik amerických měst a různé nezávislé organizace, od ekologických po vědecké.

Celý spor začal už v roce 1999, kdy ekologické skupiny požádaly EPA o vydání předpisu omezujícího produkci čtyř „skleníkových plynů“, včetně CO2. Ta ale žádost po čtyřech letech odmítla s tím, že jí to zákon neumožňuje. Následně EPA sdělila, že by předpisy na omezení emisí u aut nevydala, i kdyby mohla.

Právě toto rozhodnutí napadla před soudem zmíněná skupina Massachusetts a spol. Soud ve Washingtonu však jejich žádost v poměru hlasů 2:1 zamítl, a tak se spor přesunul k nejvyšší instanci.

I když se rozhodnutí čeká až přibližně za rok, boj už probíhá. Patrně ne náhodou se minulý čtvrtek Národní vědecká rada USA (mimo jiné i poradní orgán exekutivy, třeba právě EPA) postavila za tzv. „hokejku“.

To je graf průběhu teplot za posledních tisíciletí založený na studii z roku 1998. Podle něj dochází ve 20. století k prudkému oteplení (tvar ležící hokejky). Graf se stal jakýmsi emblémem bojovníků proti globálnímu oteplování.

Nespí ani protivníci návrhu na snížení emisí. Už v úterý se v amerických televizích objevily spoty, které CO2 ztotožňují s „životem“: „to, co my vydechujeme, a rostliny vdechují“. Kritika ze strany odpůrců na sebe nenechala čekat: „voda je také nutná k životu, ale utopit se v ní dá“.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.