Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Kolidují spolu protony a elektrony? A co se děje při kolizi s antičásticemi?

Teleport - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teleport - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Elektrony občas s protony v jádrech kolidují – jedná se o tzv. elektronový záchyt, který patří spolu s alfa a beta rozpady mezi druhy jaderných přeměn. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK.

Děje se tak nicméně pouze v případě vhodných radionuklidů. „Normální“ atomy jsou vůči elektronovému záchytu imunní, neb elektronové hladiny jsou kvantovány (viz rozdíl mezi Bohrovým a Rutherfordovým modelem atomu), tj. elektrony se na nich pohybují bez ztráty energie. Člověk si tedy může představit, že odstředivá síla vznikající pohybem elektronu je přesně v rovnováze s přitažlivou elektrostatickou silou k jádru.

Stran hmoty a antihmoty – při setkání částice a antičástice by měla zaniknout veškerá hmota, a zůstat pouze energie. To se děje, pokud se elektron potká s pozitronem (beta plus záření) – vzniknou dva fotony, a hmota zanikne. Při setkání elektronu s protonem vznikne neutron, tj. hmota nezmizí – proto principiálně nejsou proton a elektron antičásticemi.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!