Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

To děvče nás rozvede. Když jsem poprvé viděla exmanželovu mladou podřízenou, bylo mi to jasné, říká Veronika Žilková

Veronika Žilková se fotila v šatech značky Poner | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Drobná herečka je dnes oblíbenou představitelkou matek dospělých a dospívajících dětí, překvapivě ale přiznává, že možná ještě raději má role bezdětných žen. V jakých filmech ji můžeme letos vidět? A jaké to je, hrát pod režijním vedením vlastního syna?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Sedíme spolu v maličké divadelní šatně, kam se musí vejít celé herecké osazenstvo Divadla Broadway. Teď, uprostřed zkoušení hry Já, diktátor, tu jsme ale samy. Veronika Žilková přiznává, že tu občas dělá kolegům jakousi hereckou koučku – projevuje se u ní radost z učení herců, které dlouhou dobu vedla na konzervatoři, ostatně její bývalí žáci se k ní stále hlásí. V televizi a filmu si už začíná zkoušet role babiček, na jevišti ztvárňuje nejrůznější postavy – včetně prostitutky. A nově je rovněž v roli dramaturgyně.

Při tom všem je vytíženou matkou a babičkou, která funguje i jako řidička pro svou nejmladší, dnes už poslední neplnoletou dceru.

Lidovky.cz: V pražském Divadle Broadway právě připravujete novou hru Já, diktátor, jejímž autorem je Lukáš Pavlásek. Hrajete v ní, a navíc fungujete jako dramaturgyně. Jak k tomu došlo?
Loni v březnu mě oslovil Olda Lichtenberg, ředitel Divadla Broadway, s nabídkou role v muzikálu Okno mé lásky. A zároveň mi navrhl, jestli bychom nezkusili činohru. Že ho moc trápí současná politická situace a že by, podobně jako Chaplin kdysi natočil Diktátora, o té naší době, o tom všudypřítomném válečném napětí ve vzduchu, rád připravil hru. Takovou, která by lidem dávala naději. Řekl mi, jestli bych neoslovila nějakého autora, který by takovou komedii uměl napsat – a já jsem velká fanynka Lukáše Pavláska, znám i jeho prózu a poezii. Říkala jsem si, že by to chtělo nějakého novodobého Caligulu, a takto vznikla naše „komedie s poselstvím“, černá komedie.

Lidovky.cz: Lidovky.cz: Jak práce na hře pokračovala?
Dramaturg musí všechno sestavit jako kapelu, kdo s kým má stejný styl, kdo by si s kým vyhovoval. A mně přišlo, že by s básníkem Lukášem nejvíc rezonoval básník Vladimír Morávek. Líbí se mi jeho obrazová režie a taky to, že všechny jeho hry mají happy end – projdete třeba velkým utrpením, ale na konci máte naději. Poslali jsme mu hru, báli jsme se, a on byl nadšený. Pro úlohu generála jsem oslovila Tomáše Matonohu. Pak tam byl potřeba zpěvák, protože je to revue s hudebními čísly. Našla jsem Milana Peroutku jako novou nezkaženou tvář. Čtvrtý je brněnský herec David Bosh. Písničky píše František Táborský, kytarista kapely Chinaski.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...