20. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gabonští muži dbají o svou krásu: ‚Mužská krása už není tabu‘

Péče o nehty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Péče o nehty | foto: Shutterstock

LIBREVILLE Čistota je při dvoření ženám velmi důležitá, protože mají rády muže čisté, pěkné a elegantní, říká Yunes Tubadi, pohodlně usazen v křesle v kosmetickém salonu, kde mu manikérka upravuje nehty. Přiznává, že mu dělá dobře nechat o sebe pečovat. Mnoho gabonských mužů, ať už jsou bohatí či nikoli, navštěvuje salony krásy.

Manikérka mu s pomocí kleštiček odstraňuje kůžičku na nehtech, leští je a přidává výživný olej. Třicetiletému Yunesovi se tak dostává v hojné míře všeho, či téměř všeho. „Jenom ne žádný lak, to je jen pro ženy,“ podotýká s úsměvem a dodává, že chce zůstat „mužný“.

Yunes pravidelně navštěvuje institut Masculin v luxusní čtvrti gabonské metropole Libreville, který jde s dobou a je vyhrazen výhradně mužům.

Nákladný koníček

„Mužská krása už není tabu,“ vysvětluje Eliane Mboulouová, šéfka tohoto institutu, který se otevřel před třemi lety a skutečně si nemůže stěžovat na nedostatek klientely. „Zpočátku k nám muži chodili jen k holiči, ale dnes mnozí z nich neváhají a dávají si dělat manikúru a pedikúru, někteří dokonce vyžadují péči o obličej,“ prohlašuje.

Dvacetiletý Paguy neváhá zaplatit v přepočtu asi 800 korun, aby získal zářivou pleť. „Pěkně si tady pohovím,“ libuje si mladík ležící na ručníku s krémem naneseným na tváři. „Kosmetička je velmi důkladná, ale každý její dotek je velmi jemný, nemám žádné nepříjemné pocity,“ dodává.

Movitá klientela, k níž patří i vysoký státní úředník Jonas, vydává v přepočtu až 5400 korun měsíčně za kosmetickou péči a výrobky, jako jsou krémy či holicí potřeby. „Je to pro nás charakteristické: našinci si všímají drobných detailů a oblékání. A pak, žijeme v moderním světě,“ říká.

Salonů krásy je v metropoli čím dál tím více. A tam, kde dříve klientelu tvořily výhradně ženy, přichází v posledních několika letech stále více mužů, vysvětlují v dalším salonu Esthetic House.

Nejen bohatí mohou být krásní

Tento jev se netýká jen bohatých mužů. Je příznačný i pro rodící se střední třídu, přestože je omezena. Podle Africké rozvojové banky patří dnes, po dvou desetiletích ekonomického růstu na kontinentu, do této kategorie třetina Afričanů.

Podle banky patří ke středí třídě 37 procent gabonské populace. V metropoli nechybí známky bohatství, ať už jde o nejnovější typy mobilních telefonů nebo luxusní vozy.

Vnější zdání však někdy zakrývá krutou skutečnost. „Někteří muži, které ve městě potkáváte v elegantním obleku a v pěkných botách, žijí v chýších z plechu bez vody a elektřiny. Gabonci ze sebe rádi něco dělají,“ říká mechanik Bruno.

Důkazem toho, že mužská krása není výsadou bohatých, je to, že se manikúra a pedikúra často dělají na chodníku, za řevu klaksonů. Na křižovatce v chudinské čtvrti Rio v Librevillu čeká na své zákazníky tucet malých pestrých slunečníků.

Student Lesly si každé dva týdny nechává dělat nehty v přepočtu za 800 Kč. „U muže to je normální, je to otázka čistoty: když jdu po ulici, nechci, aby se lidé dívali na mé špinavé nohy,“ říká.

Několik kroků dále si mladá žena nechává lepit umělé nehty od...muže. Trésor Matondo přišel ze sousedního Konga před 13 lety. „Tady v Gabonu se málokdy vidí, že by muž dělal manikúru a pedikúru, ale u nás v Kongu to dělají hlavně muži,“ říká.

ČTK