Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Francouzští farmáři se nemocí skotu nebojí. Dobytek léčí aromaterapií

Kráva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráva | foto: Shutterstock

CHAMÉANE Na farmách v centrální Francii jsou chovatelé dobytka překvapivě klidní i v době nemocí a krize. Jedním z důvodů je možná aromaterapie, kterou používají u svých dojnic. Tato metoda si získává stále větší oblibu.

Levandule, eukalyptus, líčidlo americké: v lékárničce Reného Morana v obci Chaméane v Auvergne nahradily lahvičky s esenciálními oleji a tuby s homeopatickými kuličkami léky na chemické bázi.

Každý z 50 kusů jeho holštýnského skotu má právo na individuální péči. Bolesti hýždí? Chovatel podává 50 kapek získaných z madagaskarské rostliny ravensara, známé svými posilujícími účinky na svaly. Infekce zjištěná při kontrole mléka? Zvíře dostává 150 mililitrů oleje z rybích jater a stopové prvky po dobu pěti dní.

Ke každodenní péči patří ochrana vemene před bakteriemi, jejíž součástí je ošetření výpary z rozmarýnového oleje. Cílem je stimulovat imunitní systém stáda. „Je třeba, aby naše zvířata byla ve formě a mohla tak odolávat různým chorobám,“ vysvětluje chovatel, který začal tuto praxi používat koncem 90. let.

„Naším cílem není uzavřít je do nějaké bubliny, aby neměla žádnou chorobu. Oproti konvenčnímu chovu neléčíme jednotlivé parazity. Naše krávy získávají imunitu postupně,“ říká jeho společník Anthony Paulet.

Esenciální oleje zdaleka nejsou zázračným lékem, ale přinášejí dosti průkazné výsledky na to, aby se omezilo podávání klasických léků a aby nebylo třeba často volat veterináře.

Horečka mě nevzrušuje

Chovatele zřejmě nijak neznepokojuje epidemie katarální horečky ovcí, která nyní postihuje přežvýkavce v oblasti centrální Francie. V klidu ponechává i Dominiqua Viallarda, který spolu s Moranem založil mlékárnu v Saint-Genès-la-Tourette nedaleko jejich farem.

„Horečka do mého stáda pronikla již před několika roky, moje krávy ji měly několik dní, ale dostaly se z toho, možná právě díky imunitě, kterou získaly,“ říká Viallard.

Aby obě farmy začaly používat aromaterapii, bylo třeba malé revoluce. „Zpočátku jsme si dělali starosti. Ptali jsme se, jak to udělat, abychom se obešli bez antibiotik, neboť to je často nejsnadnější cesta,“ prohlašuje Morane.

K průkopníkům v používání alternativních metod se dnes připojil značný počet zemědělců označovaných jako konvenční, kteří chtějí omezit používání klasických léčiv.

Veterinář Gilles Grosmond dosud naučil tyto metody na 15 tisíc zemědělců. Aromaterapie je dnes podle něho skutečným hnutím, chovatelé totiž nechtějí být považováni za ty, kdo „otravují dobytek chemií“.

„Stát vyhlašuje boj rezistenci na antibiotika. Chceme-li však něco změnit, musíme mít veterináře, poradce pro chov dobytka a profesory na zemědělských školách, kteří jsou v tomto oboru vzdělaní,“ zdůrazňuje Grosmond, kterého neustále žádají další a další farmáři o pomoc.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?