Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Albánec sestavil portrét matky Terezy ze sponek do sešívačky

Magazín

  6:08
PRIŠTINA - Albánský umělec Saimir Strati vytvořil originální portrét římskokatolické misionářky albánského původu Matky Terezy, použil k tomu sponky do sešívačky. Jeho dílo má být vzkazem evropským zemím, aby přestaly uzavírat hranice uprchlíkům, uvedla agentura Reuters.

Matka Tereza se narodila ve Skopje v rodině albánského obchodníka. Pro svou nezištnou činnost ve prospěch nemocných a chudých se stala nejen v Indii ztělesněním milosrdenství. foto: ČTK

Matka Tereza se narodila ve Skopje v rodině albánského obchodníka. Pro svou nezištnou činnost ve prospěch nemocných a chudých se stala nejen v Indii ztělesněním milosrdenství. Za svou obětavou práci pro nejpotřebnější byla oceněna řadou vyznamenání, včetně Nobelovy ceny za mír.

Jeho dílo má být vzkazem evropským zemím, aby přestaly uzavírat hranice...
Albánský umělec Saimir Strati vytvořil originální portrét římskokatolické...

Její portrét o rozměru deset čtverečních metrů vznikl za méně než měsíc a tvoří ho 1,5 milionu sponek do sešívačky. Odhalen byl dnes, v den, na který připadá výročí nezávislosti Albánie. Umělec ho daroval muzeu v kosovské Prištině.

Jak Strati uvedl, nápad vytvořit portrét dostal, když viděl stovky tisíc syrských uprchlíků, kteří přijíždějí do Evropy, a zároveň selhání diplomacie a politiky, pokud jde o řešení jejich situace. „Jen lidskost Matky Terezy by je mohla zachránit,“ řekl albánský umělec agentuře AP. Strati doufá, že se s dílem zapíše do Guinnessovy knihy rekordů, kde už je držitelem devíti podobných rekordů. Mozaikové portréty v minulosti sestavil například z párátek, kávových zrnek či korkových uzávěrů vína.

Autor: