28. listopadu 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Český fenomén: Chvojkovice měly stovky reprezentantů, prostě ‚slušnej oddíl‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Grafika původního článku o chvojkovickém fenoménu. Mapa ukazuje, kde všude se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grafika původního článku o chvojkovickém fenoménu. Mapa ukazuje, kde všude se... | foto: Šimon , Lidové noviny

PRAHA A vítěz získává... rozklepaný nejtek. Přesně takovou trofej vyhrál tým, jenž se přihlásil do turnaje, který pořádal oddíl Chvojkovice Brod. Marně hledáte zmíněnou obec na mapě? Nenajdete ji. Neexistuje. Přesto se po celé republice proháněla řada reprezentantů oddílu s názvem Chvojkovice Brod.

Pocta odkazu judistického trenéra v podání Františka Peterky

Před deseti lety vyšel v Lidových novinách text, který mapoval český fenomén sportovního soutěžení pod hlavičkou imaginárního klubu STS Chvojkovice Brod. Tomu dala vzniknout slavná scéna z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, v níž se objevil Luděk Sobota a František Peterka, který bohužel v pátek zemřel.

Server Lidovky.cz se proto rozhodl připomenout nejznámější Peterkův filmový výstup.

Inspirovala je replika z populární filmové komedie Jáchyme, hoď ho do stroje. Nesmělý judista František Koudelka v podání Luďka Soboty stojí při prvním tréninku jako přikovaný, protože mu dveře skříply sako. Žádný z trenérových chvatů na něj neplatí. „Zřejmě slušnej oddíl,“ povzdychne si nakonec kouč, když se od Koudelky dozví, odkud přišel: STS Chvojkovice Brod.

„Svou existencí chceme vzdát hold Františku Koudelkovi, jehož schopnosti a úspěchy v mnoha odvětvích nebyly doposud překonány,“ psalo se například na internetové stránce chvojkovického fotbalového týmu.

Přesněji: jednoho z mnoha fotbalových týmů, které se hrdě honosily názvem STS Chvojkovice Brod. Chvojkovičtí ale na mnoha různých místech republiky zápolili i v hokeji, florbalu, šipkách, bridgi nebo třeba freestylovém lyžování. Co se týče základny a šíře sportovních odvětví, šlapaly Chvojkovice Brod na paty i armádnímu dinosaurovi Dukle. Prostě „slušnej oddíl“.

Filmové věty, které zrodily kult

Odříkat alespoň jednu „hlášku“ z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! by dokázal zřejmě skoro každý dospělý Čech. Některé postavy (například doktor Chocholoušek) zcela zlidověly, podobně jako některé scény.

Stojí jako přibitej. Judistický trenér (František Peterka) nedokáže zvednout...

Jedna z nejslavnějších, která „dala vzniknout“ obci Chvojkovice Brod, vypadá takhle: judistický trenér (v podání Františka Peterky) se pokouší přehodit přes hlavu Františka Koudelku (Luděk Sobota), nového adepta na členství v judistickém klubu. Tomu se ale zaháklo sako do dveří. Trenér s ním proto ani nepohne.

Trenér: „Čóveče, von stojí jako přibitej. Vodkuď si, chlapče?“

Koudelka: „STS Chvojkovice Brod.“

Trenér (chvíli přemýšlí): „Nó, zřejmě slušnej oddíl, no.“

Česko tak bylo světovým přeborníkem v počtu klubů, které vznikly na základě filmového gagu. A František Koudelka měl v tuzemsku stovky následovníků.

„Jsou nás mraky,“ připouštěl František Koudelka ze zmíněného fotbalového týmu, jenž pořádal turnaj o rozklepaný nejtek. „Nejtek si děláme sami z plechu. Mlátili jsme do něj dva dni,“ smál se muž, který nechtěl zveřejnit pravé jméno (redakce LN ho samozřejmě znala). „Napište, že se jmenuji Koudelka, jinak budu platit pití celé hospodě,“ tvrdil.

Podle něj tvořili fotbalovou jedenáctku samí Koudelkové. „Aspoň máme jistotu, že se Koudelka stane vždycky králem střelců,“ vysvětlil Koudelka.

Většina klubů, které zdobil tu traktor, tu tvář herce Luďka Soboty, se účastnila jen přátelských zápasů, turnajů či exhibicí. Některé ale figurovaly i v oficiálních soutěžích: šipkaři, šachisté a hokejbalisté.

„Zaregistrovat nějaký název není problém,“ podotkl tehdejší generální sekretář hokejbalového svazu Tomáš Březina.

STS Chvojkovice Brod

Oddíl, z něhož pocházel František Koudelka (Luděk Sobota), hlavní postava filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! Přestože obec Chvojkovice Brod existovala pouze v hlavách scénáristického dua Ladislav Smoljak - Zdeněk Svěrák a na skutečné mapě Česka ji budete hledat marně, prohánělo se po hřištích při soutěžích všeho druhu stovky jejích reprezentantů.

Většina chvojkovických oddílů se zrodila v hospodě. Nápad založit klub Chvojkovice Brod totiž častokrát osvítil sportuchtivé osoby v restauračním zařízení, většinou krátce před zavírací hodinou. Nutno přiznat, že většina chvojkovických reprezentantů vynikala v konzumaci alkoholu daleko více než v daném sportovním odvětví...Paradoxně ve sportu, kde filmový Koudelka exceloval, žádné Chvojkovice Brod soupeře neproháněly. „Což je škoda,“ usmíval se Michal Vachun z judistického svazu. „Jsme s tím filmem spojeni. Natáčelo se to v naší tělocvičně a jako komparz k filmovým scénám si zahrála řada našich sportovců.“

„Pořád jsme si říkali hlášky z filmu,“ vzpomínal na začátky fotbalový Koudelka. „Věděli jsme, že jsme slušnej oddíl,“ popisovala zase vznik chvojkovických šachistů mluvčí oddílu Barbora Umancová. Od této úvahy už byl jen krok k STS Chvojkovice Brod. Název občas mátl soupeře. „Nemohli nás najít na mapě, tak nám volali, kde vlastně jsme,“ usmála se Umancová.

Kluby - pardon, oddíly - měly společné i dvě snahy: zrekrutovat opravdového Františka Koudelku a pozvat na návštěvu herce Luďka Sobotu. „Napadlo nás, že by mohl udělat slavnostní výkop,“ prohlašoval fotbalový Koudelka. „Ale zatím neměl čas. Jen nás zval k sobě do divadla.“ To šachisté měli štěstí. „Kluci Sobotu potkali a on jim podepsal blahopřání,“ líčila Umancová.

Je zajímavé, že až na výjimky se hráči oddílů Chvojkovice Brod neznali. „Doslechli jsme se o akvabelách. Proti nim jsme si chtěli zahrát,“ tvrdil fotbalový Koudelka.

Možná ale, až kondiciogram určí šťastný den, že se uskuteční chvojkovický slet, kde se všichni sejdou kolem rozklepaného nejtku, rozmění si drobný za deset a snědí topinky s česnekem.

A budou doufat, že nedorazí i doktor Chocholoušek...

  • 5Diskuse
Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!