Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američanky šílí. I za cenu anorexie chtějí mít mezeru mezi stehny

Magazín

  7:00
WASHINGTON - Je to poslední posedlost amerických adolescentek, které se snaží napodobovat ideální figury z módních magazínů: chtějí mít mezeru mezi stehny (thigh gap), která se tak při sevření nedotýkají. Za cenu toho, že mohou propadnout anorexii a depresím, píše agentura AFP.

Američanky šílí. I za cenu anorexie chtějí mít mezeru mezi stehny foto: Shutterstock

Na Tumblru, Pinterestu či Facebooku se to jen hemží fotografiemi stehen více či méně dlouhých a často neúnosně hubených, které sem umísťují velmi mladé dívky toužící ukázat své úspěchy či naopak podle jejich názoru tragická ztroskotání. "Moje mezera mezi stehny je velká, můžete mi závidět," raduje se uživatelka "foster-the-beatles", zatímco solidární "skinnysizezero" na Tumblru tvrdí, že dívka má být "štíhlá, mít velikost 32, pěknou mezeru mezi stehny a ploché bříško".

"Mám dojem, že začínám mít mezeru mezi stehny, jsem spokojená," připojuje se "elleskyyy", zatímco "starvingforperfection" lituje, že ji nemá.

ČTĚTE TAKÉ:

Tato posedlost není nic nového, ale velmi se šíří po sociálních sítích. Jeden účet na Twitteru, Cara Thigh Gap, je věnován mimořádně hubené britské modelce Caře Delevingneové a desítky stránek Facebooku nabízejí různé diety a cvičení k dosažení optimální mezery mezi stehny.

"Dosažení takové mezery mezi stehny je ve skutečnosti velmi obtížné," vysvětluje Barbara Greenbergová, psycholožka z Connecticuttu a expertka na mládež. "Je to podle ní především otázka struktury kostí, jakou má jen málo žen. Pro adolescentku znamená taková honba za nereálným cílem především nutnost hladovět, uvádí psycholožka.

Dívky se tedy trápí hlady. "Včera jsem snědla jen 380 kalorií, ale pak jsem ještě jedla bonbony, a to bylo 650 kalorií! To je katastrofa!" zoufá si na Tumblru mladá Němka Anastasia, který "prosí Boha, aby ji učinil hubenou". Další dívka se raduje, že stráví celý den s přáteli a se sestrou, kteří jí nebudou nutit jíst. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) by však dospívající dívka měla denně sníst asi 2500 kalorií.

"Takové diety velmi brzy vedou k poruchám v příjmu potravy. Z toho plynou poškození mozku nebo kostí, deprese a sebevražedné sklony," uvádí Barbara Greenbergová. Ideál štíhlosti - štíhlá všude kromě poprsí - šíří magazíny, které je třeba přestat kupovat, prohlašuje socioložka z Arizonské univerzity Shannon Snappová. "Poselství je tu jasné: budete-li se tomuto ideálu podobat, budete krásné a lidé vás budou akceptovat. Dospívající dívky tomu nepochybně podléhají jako první, protože jsou v pubertě," dodává.

"Dívky posedlé štíhlostí chtějí být akceptovány společností, být jako dospělé. Vědí, že v sexistické společnosti je jejich tělo zboží, a chtějí zvýšit to, co považují za svou sociální cenu," říká Natalie Boerová, socioložka ze Státní univerzity v San Jose.

Dámské džíny

Jedna z těchto dívek však nesouhlasí s tím, že si lidé myslí, že je "hloupá, když chce mít mezeru mezi stehny a být štíhlá. Dělám to jen kvůli sobě, chci být spokojená, když se na sebe podívám do zrcadla," prohlašuje Podle socioložky Abigail Saguyové se štíhlost stále častěji spojuje s vyšší společenskou třídou, je to jakýsi prostředek, jak ukázat vyšší společenské postavení. "Tloušťka naopak nejen ukazuje na nižší společenské zařazení, ale dokonce k němu může vést. Studie prokazují, že ženy kulatých tvarů hůře získávají práci, a pokud ji dostanou, jsou hůře placeny, méně se vdávají atd.," dodává socioložka.

Na YouTube je velmi zábavné video s názvem Pět způsobů, jak dosáhnout mezery mezi stehny, kde se mimo jiné dívkám radí, aby chodily s roztaženýma nohama.

Autoři: ,

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat