130 let
Američtí politici bojují proti kalhotám "na půl žerdi"

Američtí politici bojují proti kalhotám "na půl žerdi" | foto: ČTK

Američtí politici bojují proti kalhotám 'na půl žerdi'

Magazín
  •   12:53
NEW YORK - Americký senátor Eric Adams vyrazil do boje proti "kalhotám na půl žerdi". V Brooklynu se objevily billboardy s muži, kteří mají kalhoty tak nízko, že je vidět téměř všechno jejich spodní prádlo. Adams také na internet umístil video, ve kterém tvrdí, že povytažením kalhot mohou mladí lidé pozvednout i své společenské postavení, píše agentura AP.

Adams je posledním v řadě politiků a dalších osob kritizujících módu, kterou od začátku devadesátých let propagují především černošští rappeři a další průkopníci městské módy. Nízko posazené kalhoty byly již předmětem debat v televizních pořadech, na radnicích, ve školách i v soudních síních.

Svým výpadem proti spuštěným kalhotám vyvolal svého času pozdvižení černošský komik Bill Cosby a během své kampaně se do tohoto tématu opřel také současný prezident Barack Obama. "Někteří lidé možná nemají chuť dívat se na vaše spodní prádlo. Já jsem jeden z nich," řekl Obama v roce 2008 v rozhovoru pro hudební stanici MTV.

Úřady ve státu Dallas rozjely v roce 2007 kampaň nazvanou "Vytáhněte si kalhoty". V některých školách mají studenti přímo nařízeno mít řádně utažené opasky. V jedné škole na Floridě donutilo vedení neupravené žáky nosit v kalhotách plastové stahovací pásky. V určitých oblastech chtěli nošení nízko posazených kalhot dokonce zakázat.

Adams se rozhodl zahájit svoji kampaň poté, co v newyorském metru viděl mladíka, jehož volné kalhoty poodhalovaly velkou část spodního prádla a ani to údajně neviselo příliš vysoko. "Všichni se na něj dívali a kroutili hlavami, ale nikdo mu nic neřekl," uvedl Adams v telefonickém rozhovoru.

Bývalý policejní důstojník Adams proto nechal vyvěsit billboardy a umístil na internet video, ve kterém se prolínají obrázky a karikatury symbolizující rasovou diskriminaci se záběry mladíků s kalhotami, které visí proklatě nízko. Adams ve videu vysvětluje, že nízko posazené kalhoty přispívají k tvorbě negativních stereotypů, v tomto případě si za to ale mohou černošští mladíci sami.

Podle Marka Blackmana z newyorského institutu módních technologií vznikl trend začátkem devadesátých let po vzoru neforemných vězeňských uniforem bez opasku. Dříve pouliční móda se poté rozšířila do všech koutů světa i do školních lavic. Podle Adamse není třeba nošení nízko posazených kalhot zakazovat, pouze na mládež výchovně působit. "Nechci mladým lidem zakazovat, aby byli mladí," uvedl. "Chci jen, abychom se jasně ozvali a řekli, co je správné." Podle některých lidí ale problém není tak obrovský, aby si zasloužil pozornost politika. "Myslím, že jsou na světě daleko důležitější věci," uvedl sedmadvacetiletý James Scott, jemuž se samotnému houpaly džíny na bocích povážlivě nízko.

Autor: ČTK