19. září 2016 15:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Areál Afrického safari Josefa Vágnera se stal kulturní památkou

Nosorožci odpočívají ve svém výběhu v zoo ve Dvoře Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nosorožci odpočívají ve svém výběhu v zoo ve Dvoře Králové. | foto: MAFRA - Martin Veselý

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (TRUTNOVSKO) Ministerstvo kultury prohlásilo areál Afrického safari Josefa Vágnera v královédvorské zoologické zahradě kulturní památkou. Ve Dvoře Králové nad Labem to v pondělí řekl ministr kultury Daniel Herman. Návrh na prohlášení safari památkou podalo loni vedení dvorské zoo.

Safari podle rozhodnutí ministerstva splňuje podmínky pro prohlášení za kulturní památku, jakožto významný doklad historického vývoje a životního způsobu společnosti a jako projev tvůrčích schopností a práce člověka. Herman v pondělí označil areál safari za zcela mimořádný. „Je naprosto logické, že takové rodinné stříbro je prohlášeno za kulturní památku,“ řekl Herman. Dodal, že kulturní památky mohou například využít peníze z dotačních titulů ministerstva.

Někdejší ředitel dvorské zoo Josef Vágner (1928 až 2000) začal svůj plán na vybudování safari, ve kterém se budou zvířata volně pohybovat mezi návštěvníky, zpracovávat začátkem 70. let. Tehdy vznikl projekt a soupis investiční náročnosti. Samotné safari začalo vznikat v roce 1979 a dokončeno bylo až roku 1989, po odchodu Josefa Vágnera do penze.

Safari svůj provoz pro autobusy zahájilo v roce 1989. Od začátku roku 2011 je možné areálem projet po zhruba pěti kilometrech silnic vlastním vozem, letos vznikl nový vjezd do safari. Od loňského roku je v provozu také lví safari.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz