13. ledna 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Atlas Evropy 2022: Merkelreich, EU a mezi nimi pivaři z The Czech

Atlas předsudků. Evropa pohledem Německa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atlas předsudků. Evropa pohledem Německa | foto: boredpanda.com

PRAHA Česká republika jako národ pivařů s antiunijním postojem. I tak nás podle umělce Yanka Tsvetkova vidí obyvatelé jiných zemí. Česko ale není jedinou zemí, která se stala obětí stereotypního vnímání světa za hranicemi. Projekt Atlas předsudků mapuje ustálené představy o zemích celého světa. Autor však na výsledek své práce nahlíží s notnou dávkou ironie a humoru.

Umělec Yanko Tsvetkov zveřejnil mapy národních stereotypů (viz foto níže) na svých stránkách. Jeho projekt vyšel také knižně.

Autorovi atlasu posloužily při tvorbě nejrůznější statistické údaje. Jeho cílem bylo především najít pro každý stát nějakou pozitivní nebo negativní vlastnost, v níž drží prvenství ve světovém žebříčku. Jednotlivé mapy jsou pak okénkem do stereotypního vnímání kontinentu či celého světa optikou určité země.

A jak vidí jiné evropské země Českou republiku? Podle německých sousedů nás za hranicemi zviditelňuje především hlavní město Praha. Podle Francouzů jsme zemí anti-Evropanů. Britové, Švýcaři i Italové si Česko nejvíce spojují s pivem. Rakušané nás zas označují za "ztracené duše". Jak na sousední země pohlíží Česká republika ovšem v atlasu Yanka Tsevkova nenajdeme.

Atlas předsudků. Evropa pohledem Rakouska

Na stránkách se objevila také mapa, která ukazuje podobu Evropy v roce 2022. Na ní Česká republika už není součástí EU a vystupuje jako malý stát s názvem The Czech mezi Evropskou unií a Merkelreichem.

Atlas předsudků. Evropa v roce 2022

Více map najdete ZDE.

skŠárka Kabátová