Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Australská zoo uvítala dvě vzácné pandy velké. Přinesou jí miliony

Magazín

  11:45
ADELAIDE - Dvě pandy velké přicestovaly do australského města Adelaide v rámci výzkumného programu z Číny. Po velkolepém uvítání na letišti a veřejných oslavách v ulicích města odjel párek pand do svého nového domova v zoo v Adelaide. Vedení zoo očekává, že jim tato vzácná zvířata výrazně zvýší návštěvnost.

Panda velká v australské zoo foto: ČTK

Čtyřletý samec Wang Wang a tříletá samice Fu Ni jsou do australské zoologické zahrady zapůjčeni na deset let. "Je to jako sen, že se to povedlo," komentoval událost výkonný předseda zahrady Chris West.

Na letišti v Adelaide čekalo pandy velkolepé přivítání. Na letištní ploše ozdobené dvaceti figurkami pand v životní velikosti je osobně uvítal premiér Mike Rann a další státní představitelé i zástupci zoologické zahrady.

Konvoj 18 vozidel poté opustil letiště a v ulicích města začaly veřejné oslavy příjezdu čínských pand, které trvaly až do pozdního odpoledne. Obě pandy pak odjely v doprovodu policejní eskorty do zoo, kde je čekal nový domov s bambusovými rostlinami a chladivými skalisky, která mají pandám poskytnout veškeré pohodlí i během letních australských veder.Panda velká v australské zoo

"Nyní jsou (pandy) v karanténě a vypadají velmi šťastně a spokojeně," ujistila mluvčí australské zahrady Emily Riceová. V karanténě si dvojice pobude 30 dní, ale návštěvníci si je budou moci prohlédnout přes sklo již od 14. prosince.

West uvedl, že podle odhadů pandy během svého pobytu přinesou do státní kasy Jižní Austrálie více než 600 milionů australských dolarů, neboť se očekává, že do zoologické zahrady přilákají asi 262.000 zahraničních a 1,3 milionu australských návštěvníků.

Čína často posílá pandy, neoficiální maskoty své země, do zahraničí darem na důkaz přátelství. Tyto pandy nabídl čínský prezident Chu Ťin-tchao jako gesto dobré vůle během své návštěvy Austrálie v roce 2007. V současné době žije ve volné přírodě pouze asi 1600 pand velkých, dalších 120 mají v zahradách chovných stanicích.

Autor: