Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Australská zoo uvítala dvě vzácné pandy velké. Přinesou jí miliony

Panda velká v australské zoo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panda velká v australské zoo | foto: ČTK

ADELAIDE Dvě pandy velké přicestovaly do australského města Adelaide v rámci výzkumného programu z Číny. Po velkolepém uvítání na letišti a veřejných oslavách v ulicích města odjel párek pand do svého nového domova v zoo v Adelaide. Vedení zoo očekává, že jim tato vzácná zvířata výrazně zvýší návštěvnost.

Čtyřletý samec Wang Wang a tříletá samice Fu Ni jsou do australské zoologické zahrady zapůjčeni na deset let. "Je to jako sen, že se to povedlo," komentoval událost výkonný předseda zahrady Chris West.

Na letišti v Adelaide čekalo pandy velkolepé přivítání. Na letištní ploše ozdobené dvaceti figurkami pand v životní velikosti je osobně uvítal premiér Mike Rann a další státní představitelé i zástupci zoologické zahrady.

Konvoj 18 vozidel poté opustil letiště a v ulicích města začaly veřejné oslavy příjezdu čínských pand, které trvaly až do pozdního odpoledne. Obě pandy pak odjely v doprovodu policejní eskorty do zoo, kde je čekal nový domov s bambusovými rostlinami a chladivými skalisky, která mají pandám poskytnout veškeré pohodlí i během letních australských veder.Panda velká v australské zoo

"Nyní jsou (pandy) v karanténě a vypadají velmi šťastně a spokojeně," ujistila mluvčí australské zahrady Emily Riceová. V karanténě si dvojice pobude 30 dní, ale návštěvníci si je budou moci prohlédnout přes sklo již od 14. prosince.

West uvedl, že podle odhadů pandy během svého pobytu přinesou do státní kasy Jižní Austrálie více než 600 milionů australských dolarů, neboť se očekává, že do zoologické zahrady přilákají asi 262.000 zahraničních a 1,3 milionu australských návštěvníků.

Čína často posílá pandy, neoficiální maskoty své země, do zahraničí darem na důkaz přátelství. Tyto pandy nabídl čínský prezident Chu Ťin-tchao jako gesto dobré vůle během své návštěvy Austrálie v roce 2007. V současné době žije ve volné přírodě pouze asi 1600 pand velkých, dalších 120 mají v zahradách chovných stanicích.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.