16. září 2009 9:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bolívie zakázala masky proti chřipce, aby zabránila přepadům bank

Prasečí chřipka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prasečí chřipka | foto: ČTK

LU PAZ Bolivijské banky a spořitelny v provincii Santa Cruz zakázaly svým klientům vstupujícím do poboček mít na tváři hygienické roušky, jejichž nošení se rozšířilo v souvislosti s epidemií prasečí chřipky.

Snaží se tak zabránit množícím se případům přepadení bankovních ústavů osobami, které roušek zneužily k zamaskování své identity a přitom zcela zapadly do davu.

"Rozhodli jsme, že pouze stálí zaměstnanci spořitelen a bank mohou roušky nosit, ale zákazníci již s rouškami na obličeji nesmějí vstupovat dovnitř," prohlásil podle agentury AFP předseda sdružení spořitelen Hoggier Hurtado.

Rozhodnutí bylo přijato po čtvrtečním přepadení jedné ze spořitelen "za bílého dne" osobami, maskovanými pomocí roušek. Ty jsou běžně používané proti viru H1N1, který způsobuje takzvanou prasečí chřipku. Šlo přitom o několikáté přepadení obdobným způsobem v řadě.

Policie rozhodnutí podporuje. "Bohužel příliš mnoho lidí páchá trestné činy za použití hygienické roušky přes obličej, což znemožňuje jejich identifikaci nehledě na existenci bezpečnostních kamer na místě činu," uvedl policejní velitel ze Santa Cruz Johnny Vargas.

Podle zdravotních orgánů jde ale o poněkud kontroverzní rozhodnutí.

Poukazují na to, že právě provincie Santa Cruz je epicentrem nákazy prasečí chřipkou v zemi: ze 1500 případů onemocnění virem H1N1 je až 70 procent registrováno právě zde. Povinné odkládání roušek proto může přispět k dalšímu šíření infekce.

Jiné hlasy zase upozorňují na to, že samo nošení roušek nijak výrazně šíření virové nákazy nezabránilo, a působí spíše psychologicky.

ČTK