Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brazilští indiáni táboří u sídla prezidenta

Brazilští indiáni táboří v hlavním městě, požadují více práv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilští indiáni táboří v hlavním městě, požadují více práv. | foto: ČTK

BRASÍLIA Asi tisícovka brazilských indiánských aktivistů se v pondělí utábořila v centru hlavního města Brasílie, kde chce zákonodárcům předat svůj návrh nového indiánského statutu, který by těmto původním obyvatelům země zajistil víc práv.

Indiáni se usadili ve stanech poblíž známých dominant brazilské metropole - sídel prezidenta, Národního kongresu a nejvyššího soudu, která navrhl světoznámý architekt Oscar Niemeyer. Kromě stanů kontrastuje s moderním městem i jejich pestré pomalování, tradiční, místy velmi sporé oděvy, čelenky a další nápadné ozdoby.

Brazilští indiáni táboří v hlavním městě, chtějí více práv.

Na místě chtějí být do pátku. Ve svém návrhu nového indiánského statutu žádají mimo jiné právo na vodu a na těžební činnost na svých územích a dvojjazyčné vzdělávání, které by jim umožnilo lépe zachovávat jejich kulturu. Chtějí také jasné vymezení svého území.

Brazilští indiáni táboří v hlavním městě, požadují více práv.

Vláda je údajně ochotna přiznat jim právo veta na těžební projekty, ale ne na vodu, protože to by mohlo ohrozit její hydroenergetické projekty.

Brazilští indiáni táboří v hlavním městě, chtějí více práv.

"Všechno je pro nás důležité - zdravotnictví, vzdělání, dvojjazyčné školy, které by uznávaly naši kulturu, udržitelný rozvoj. Žijeme na bohatých územích, ale umíráme hlady," řekl agentuře AFP Paulino Montejo z Koordinace indiánských národů. Další aktivista Marcos Apurina řekl, že teď je na stole 450 velkých projektů infrastruktury, které se dotýkají indiánských území; mimo jiné jde o přehrady, které tato území zaplavují.

Brazilští indiáni táboří v hlavním městě, požadují více práv.

"Zákony v této zemi nebyly přijaty skrze nás, ale pro nás. My jsme ty politiky do kongresu neposlali," řekl další indián Romancil Kreta.

Brazilští indiáni táboří v hlavním městě, chtějí více práv.

Nynější indiánský statut je z roku 1988. Už předtím, za vojenské vlády z let 1964 až 1985, která chtěla indiány integrovat do společnosti, byla zřízena Národní nadace pro indiány (FUNAI). Tu ale indiáni zřejmě nepovažují za svou. "FUNAI je pohřební služba indiánů," citoval Reuters Marcose Apurinu.

Brazilští indiáni táboří v hlavním městě, chtějí více práv.

V Brazílii, která má 190 milionů obyvatel, žije indiánů už jen milion - někteří v rozsáhlých amazonských pralesích, další v rezervacích. Jejich území zabírá 12 procent rozlohy země, ale tři čtvrtiny z něho jsou vystaveny invazi velkostatkářů, důlních společností, firem zabývajících se těžbou dřeva i hledačů zlata a drahokamů. Mnozí podnikatelé považují indiány za brzdu rozvoje.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...