Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britové se hádají, jak správně tleskat

Potlesk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potlesk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Každý nezkušený návštěvník koncertu vážné hudby to zná – hlavně poznat konec skladby, abych se neznemožnil a nezačal tleskat na špatném místě. Při vážné hudbě totiž vždy nebývalo nábožné ticho jako obvykle dnes a debaty o tom, zda tleskat po skončení kusu, nebo i po jednotlivých větách, se pravidelně vracejí během známého britského festivalu BBC Proms.

BBC Proms, tedy variace na promenádní koncerty, se každé léto snaží k vážné hudbě přilákat i posluchače, kteří k ní mají obvykle daleko. Organizátoři festivalu se toho snaží docílit nižším vstupným, pestrým a často netradičním výběrem skladeb a žánrů, ale i celkově volnější atmosférou.

Už vloni si nicméně v on-line diskusi s ředitelem Proms Rogerem Wrightem někteří diváci stěžovali na "nevychovance", kteří dali najevo nadšení nad Dvořákovou osmou symfonií ještě před jejím koncem. Jiní debatující i odborníci však byli spíše pro to, aby pravidlo "po skončení vět netleskat" nebylo dogmatem, které by mohlo některé posluchače od koncertů odrazovat.

Mozarta by tichem zklamali
Letos vstoupil během BBC Proms do debaty hudební kritik časopisu Time Out Jonathan Lennie, kterému vadí nejen tleskání mezi větami, ale i příliš časný potlesk po konci skladby. V otevřeném dopise adresovaném "hlučně tleskajícímu člověku, který za mnou sedí při koncertech", trvá na tom, že u některých pochmurných kusů je součástí skladby důstojné ticho po poslední notě. "Nemusíte oceňovat umělce v půli skladby – není to opera. Nečekají to a nejčastěji to vnímají jako vyrušení," napsal Lennie.

Roger Wright prohlásil, že má pro takový názor "jisté pochopení". "Ale Proms jsou zvláštní příležitostí a mají jedinečné obecenstvo. Myslím, že je důležitější, co si o tom myslí skladatelé a umělci," poznamenal. Připomněl, že zvyk vyslechnout skladbu v nábožném tichu a pochválit ji až po jejím skončení vznikl až ve 20. století. "Mozart oceňoval, když obecenstvo tleskalo, a Brahms byl zklamán, když neaplaudovalo mezi jednotlivými větami," poznamenal.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....