Snímky kry, jejímž oficiálním názvem je A68a, byly pořízeny při nízkém přeletu transportního letounu typu A400m. Podle fotografií má ledová masa řadu prasklin a obklopuje ji nespočet menších kusů ledu. Posouvá se směrem k ostrovu Jižní Georgie, který je součástí britského zámořského území v jižním Atlantském oceánu.
Aktuálně je kra A68a od ostrova vzdálená asi 200 kilometrů a hrozí, že uvázne v mělkých vodách u jeho pobřeží. Úkolem průzkumného letu bylo shromáždit data k vyhodnocení rizik.
Satelitní snímky z uplynulých týdnů rovněž naznačují, že se okraje kry rychle odlamují, k čemuž velkou měrou přispívá vlnobití. Některé odlomené kusy ledu jsou přitom ohromné a je nutné jejich pohyb monitorovat, protože mohou ohrozit lodě.
Ledová kra větší než Moravskoslezský kraj míří z Antarktidy k Jižní Georgii. Hrozí, že do ostrova narazí |
Nyní kolos pluje přímo na ostrov Jižní Georgia. Unášen je však silnými proudy, které by jej mohly odklonit tak, že obepluje jižní cíp ostrova. V případě, že by kra uvázla u pobřeží ostrova, mohla by ohrozit tamní tučňáky a tuleně. Patrně by totiž zablokovala trasy, kterými se zvířata vydávají za potravou, a znemožnila jim tak krmení mláďat. Ledová masa by také rozdrtila živočichy, kteří žijí u mořského dna. Kry s sebou ale zase přinášejí velké množství prachu, který je výhodný pro plankton, což má vliv na potravní řetězec.
Kra se v roce 2017 odtrhla od antarktického ledovce Larsen-C. Její tehdejší rozloha činila skoro 6000 kilometrů čtverečních. Odborníky překvapuje, že se od té doby více nerozpadla.