Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britské letectvo pořídilo unikátní fotografie největší kry na světě. Podívejte se

Magazín

  20:06
Londýn - Nad jižním Atlantikem vyfotografovalo Britské královské letectvo (RAF) největší kru na světě. O unikátních záběrech ledového kolosu o rozloze asi 4200 kilometrů čtverečních napsal web BBC. Pro srovnání: Praha má rozlohu 496 kilometrů čtverečních.

Britské královské letectvo (RAF) nad jižním Atlantikem vyfotografovalo největší kru na světě. foto: BFSAI

Snímky kry, jejímž oficiálním názvem je A68a, byly pořízeny při nízkém přeletu transportního letounu typu A400m. Podle fotografií má ledová masa řadu prasklin a obklopuje ji nespočet menších kusů ledu. Posouvá se směrem k ostrovu Jižní Georgie, který je součástí britského zámořského území v jižním Atlantském oceánu.

Britské královské letectvo (RAF) nad jižním Atlantikem vyfotografovalo největší...
Britské královské letectvo (RAF) nad jižním Atlantikem vyfotografovalo největší...

Aktuálně je kra A68a od ostrova vzdálená asi 200 kilometrů a hrozí, že uvázne v mělkých vodách u jeho pobřeží. Úkolem průzkumného letu bylo shromáždit data k vyhodnocení rizik.

Satelitní snímky z uplynulých týdnů rovněž naznačují, že se okraje kry rychle odlamují, k čemuž velkou měrou přispívá vlnobití. Některé odlomené kusy ledu jsou přitom ohromné a je nutné jejich pohyb monitorovat, protože mohou ohrozit lodě.

Ledová kra větší než Moravskoslezský kraj míří z Antarktidy k Jižní Georgii. Hrozí, že do ostrova narazí

Nyní kolos pluje přímo na ostrov Jižní Georgia. Unášen je však silnými proudy, které by jej mohly odklonit tak, že obepluje jižní cíp ostrova. V případě, že by kra uvázla u pobřeží ostrova, mohla by ohrozit tamní tučňáky a tuleně. Patrně by totiž zablokovala trasy, kterými se zvířata vydávají za potravou, a znemožnila jim tak krmení mláďat. Ledová masa by také rozdrtila živočichy, kteří žijí u mořského dna. Kry s sebou ale zase přinášejí velké množství prachu, který je výhodný pro plankton, což má vliv na potravní řetězec.

Kra se v roce 2017 odtrhla od antarktického ledovce Larsen-C. Její tehdejší rozloha činila skoro 6000 kilometrů čtverečních. Odborníky překvapuje, že se od té doby více nerozpadla.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat