Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britský lední medvěd přestěhován na sever. Kvůli klimatu

Magazín

  23:09
LONDÝN - Sedmadvacetiletá medvědice Mercedes, která strávila téměř celý svůj život v malém výběhu v edinburghské zoo, musela být přesunuta do safari v jednom z nejchladnějších míst Skotska – města Kingussie.

Mercedes foto: Reuters

Medvědice je rodačka z Kanady. Do Británie byla převezena poté, co jí doma hrozilo zastřelení. Opakovaně se totiž potulovala v blízkosti lidských obydlí a tím představovala nebezpečí pro svoje okolí. Jméno dostala podle sponzora, který její cestu do Británie v roce 1984 financoval – automobilky Mercedes Benz. Od té doby se stala jenou z hlavních atrakcí zoo v Edinburghu. Ochranáři zvířat však opakovaně protestovali proti podmínkám, v jakých byla v zoo chována.

David Windmill, ředitel zoo podle listu The Daily Telegraph oznámil, že Mercedes byla přesunuta na sever kvůli tomu, že je tam pro ni vhodnější, chladnější klima. "Mercedes byla extrémně populární zvíře v edinburghské zoo a dívat se na to, jak ji opouští bylo velmi dojemné," citoval list Windmilla.

Za dobu, kterou Mercedes strávila v Edinburghu byla spářena s medvědem Barneym, který zemřel už před třinácti lety. Spolu měli dvě medvíďata jménem To-Nuik a Ohoto, které nyní žijí v zoologických zahradách v zámoří.

První představení v novém domově
Nový výběh medvědice je na nátlak veřejného mínění podstatně větší a vybavený bazénem. V jeho okolí jsou vyhlídkové plošiny a parkoviště pro návštěvníky. Mercedes se dnes poprvé ukázala v novém domově obecenstvu. Předtím strávila tři hodiny cestováním, když byla převezena v dřevěné kóji běžně určené pro nosorožce.

Podle Douglase Richardsona ze safari v Kingussie se medvědici v novém prostředí daří dobře. "Když přijela, vyšla ven a začala hned prozkoumávat vnitřek ubikace," líčil. Ochránci zvířat stěhování okomentovali slovy, že pohled na Mercedes v Edinburghu byl žalostný, takže každý nový domov pro ni může být jenom lepší.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...