31. prosince 2010 16:09 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brněnskému orloji nasadili ochranu proti rachejtlím

Hodiny na brněnském náměstí Svobody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodiny na brněnském náměstí Svobody. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Brněnský hodinový stroj na náměstí Svobody v pátek dostal speciální dvouplášťový návlek, který ho ochrání při silvestrovských oslavách v centru města. Výroba nepromokavé a ohnivzdorné bílé pláštěnky, jejíž autorem je spoluautor hodinového stroje, sochař Oldřich Rujbr, přišla radnici na téměř 50 000 korun. Obal má nekonvenční žulový orloj chránit i při podobných akcích v následujících letech.

"Řešení obalit hodiny na jeden den pláštěnkou se ukázalo jako nejvhodnější," řekl Rujbr. Podle něj budou hodiny fungovat i pod obalem. Pláštěnka z nich bude sundána v sobotu dopoledne. "Odstávka hodin v takových mrazech by znamenala jisté riziko, že se hodinám něco stane," dodal.


Ochranu hodin, které budou obklopeny i zábranami, zajišťují Technické sítě Brno. Pracovníci společnosti zajistí i ochranu morového sloupu na náměstí, který je památkově chráněn.

Čtěte také

Multifunkční hodinový stroj jeho autoři - Oldřich Rujbr a Petr Kameník - instalovali na náměstí v září. Orloj za 12 milionů korun však od té doby vyvolává emoce, získal nadšené zastánce i odpůrce. Kritikům se nelíbí cena uměleckého díla, často ani jeho forma ve tvaru nábojnice a jeho fungování.

Rok 2010 v obrazech

Na orloji třeba vůbec není jednoduché poznat, kolik je vlastně hodin, navíc jeho údržba stojí ročně 700 000 korun. Zastánci díla připomínají, že ať už je pohled na orloj jakýkoliv, mluví se o něm, a to pro Brna znamená reklamu a příliv zvědavých turistů.

ČTK, Lidovky.cz