Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brněnský hotel začal chovat na střeše v úlech vlastní včely

Magazín

  6:57
BRNO - Brněnský Hotel International začal chovat vlastní včely. Od listopadu má na střeše v padesátimetrové výšce tři úly. Roje čítají zhruba 200 000 včel, dnes k nim přibyla včelí královna. Med hotel použije pro potřeby vlastní kuchyně, v červnu plánuje medobraní.

Včely, které ze svých úlů vylétají zpravidla daleko později, sbírají z rozkvetlých jarních květin pyl. foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

Včelíny jsou nasměrovány ke hradu Špilberk a tamnímu parku. Dolet včel je podle odborníků kolem tří až pěti kilometrů. „Prostor na střeše hotelu je dostatečný a včely mají k dispozici velký park, který několikanásobně převyšuje jejich potřeby. Je tedy pravděpodobné, že v budoucnu dojde k rozšíření o další včelstva,“ uvedl dnes Marek Linger z Českého svazu včelařů.

Vědci mapují úhyny včelstev, aby mohli včelařům lépe poradit

Včely podle něj létají zhruba 40 metrů nad zemí. Proto jejich přítomnost návštěvníci hotelu nepoznají, dokud neochutnají čerstvý med. Hotel chce z vlastních zdrojů pokrýt až 80 procent hotelové spotřeby medu. „Díky přísunu kvalitního medu se bude jeho spotřeba určitě navyšovat,“ uvedl obchodní ředitel hotelu Michal Řičánek.

Úly jsou na střeše hotelu přímo nad patrem, kde je prezidentské apartmá. Podobný záměr už uskutečnili v hotelích v různých světových metropolích, například v New Yorku či Varšavě, různí chovatelé mají včely na střechách v Londýně nebo v Paříži. Předloni si včelstva pořídil i luxusní pražský hotel InterContinental.

Včelaření ve městě

Městské včelaření se postupně rozmáhá. V Praze jsou včelstva například na střeše Centra Chodov, včelaři mají chov na dvoře Jedličkova ústavu či v botanické zahradě v Tróji. Na Slovensku dokonce některá města včetně Bratislavy podporují vznik městských chovů kvůli úbytku včelstev na venkově, obrovský boom zažívá městské včelaření v Berlíně. Česko je zemí malých včelařů, je jich 47 000. Podle Lingera má většina z nich mezi pěti a deseti včelstvy. „Včely už nejsou vidět jen jako bodavý hmyz, ale užitečné zvíře,“ uvedl Linger. Podle něj včely do města patří a nebudou v centru strádat.

Autoři: ,