Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bůh není, užívejte života

"Žádný bůh nejspíš není," hlásají ateistické slogany  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Žádný bůh nejspíš není," hlásají ateistické slogany | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA „Mnoho lidí musí při cestování hromadnou dopravou sledovat plakáty s evangelizačními hesly, ačkoliv je jim to nepříjemné. Teď mají možnost vyjádřit své rozhořčení a názor jim vlastními slogany,“ vysvětlila zpravodajskému serveru BBC osmadvacetiletá scenáristka Ariane Sherineová, která realizovala nápad s kampaní ateistických sloganů v britských dopravních prostředcích.

Sherineová si prý s nábožensky zaměřenými inzeráty nelámala hlavu do té doby, než vloni v červnu otevřela propagované internetové stránky, na kterých se dozvěděla, že ona a všichni její nevěřící přátelé mají skončit v pekle a „strávit celou věčnost v mukách“.

Podobné náboženské zastrašování se jí zdálo urážlivé a přehnané, a tak začala přemýšlet o tom, jak stejnou cestou - tedy pomocí inzerce v dopravních prostředcích - vyjádřit opačný názor, píše o vzniku myšlenky deník The New York Times.

Od úterka tak Britové čtou na osmi stovkách autobusů po celé zemi například slogan, který v překladu říká: „Žádný Bůh nejspíš není. Hoďte starosti za hlavu a užívejte si života.“

Vzkazy ateistů se mají dostat také na reklamní plochy stanic londýnského metra. V příštím týdnu se zde vylepí asi tisícovka plakátů s citáty a motty osobností, jakými byli například Emily Dickinsonová, Albert Einstein anebo Katharine Hepburnová.

Mají pocit zmocnění od Boha S žádostí o finanční podporu své „Autobusové ateistické kampaně“ se mladá spisovatelka obrátila na britské organizace a osobnosti. Nápad se jí nakonec podařilo přivést do konečné podoby především díky podpoře Britské humanistické společnosti (BHA) a známého oxfordského profesora biologie Richarda Dawkinse, přísného zastánce evoluční teorie.

„V Británii jsme neustále bombardováni náboženskými zájmy,“ prohlásil Dawkins a dodal, že propagátoři nábožensky zaměřených výzev - a nejen těch křesťanských - mají často pocit, že jsou k jejich zveřejňování zmocněni zvláštním právem od Boha.

Mluvčí Anglikánské církve ke sloganům uvedl, že je to právě křesťanská víra, která lidem umožňuje nasměrovat své životy správným směrem, a tak si jich užívat. „Vždy bychom se zastávali práv kterékoliv skupiny lidí vyjádřit svůj názor. Křesťanství nicméně nespočívá ve starostech ani neschopnosti užívat si života,“ dodal.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.