Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čapkovo slovo robot se objevilo přesně před 100 lety. Ve hře R. U. R. nastudované ochotníky

Magazín

  5:00
Praha - Slovo robot je jedním z mála, které dala čeština cizím jazykům ve 20. století. Pochází z vědeckofantastické hry Karla Čapka s názvem R. U. R., jež se stala světoznámou právě i tímto slovem. Samotné slovo vymyslel Čapkův bratr Josef. Hra R. U. R. byla poprvé nastudována před 100 lety, 2. ledna 1921, Jednotou divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové, oficiální premiéra pak byla v Národním divadle v Praze 25. ledna 1921.

Karel Čapek jako stvořitel slova robot. foto: Richard CortésLidové noviny

Okolnosti světové premiéry Rossumových univerzálních robotů, jak zní nezkrácený název díla, byly zvláštní. Hru premiérově nastudoval k překvapení všech i samotného Čapka v Hradci Králové místní ochotnický spolek. Národní divadlo v Praze muselo totiž premiéru z technických důvodů odložit téměř o měsíc a dopis, který nařizoval ochotníkům, aby se svou premiérou také počkali, prý nedošel.

100 let od prvního použití slova robot připomíná nová kniha jedenácti českých autorů

Hru začal Čapek vymýšlet během práce na jiném díle s názvem Ze života hmyzu. Hovoří se tam o státě zvaném Mravenika, kde mravenci pracují jako stroje a v zájmu kolektivu jsou ochotni i zemřít. Tento stát se mu stal inspirací pro roboty.

Myšlenka na umělé bytosti ale nebyla nová. Lidstvo napadala odpradávna, jak dokládají třeba legendy o Golemovi. A v Čapkově době byla postava Golema velmi populární, spisovatele inspiroval podvědomě: „RUR je vlastně převod pověsti o Golemovi v moderní formu. To mně ovšem napadlo teprve, když kus byl hotov. U čerta, to je vlastně přece Golem, řekl jsem si, Robot je Golem provedený v masové tovární výrobě.“

Nejdřív ale nevěděl, jak umělé bytosti pojmenovat. Radil se s bratrem Josefem. Karel navrhoval labor, ale to mu neznělo hezky. Zalíbil se mu až Josefův návrh, robot, odvozený od slova robota. A jméno pana Rossuma, vynálezce robotů, zas Čapek odvodil ze slova rozum.

Sto let od zrodu českého robota aneb Karel Čapek a Isaac Asimov

Roboti nebyli pro Čapka žádným mechanismem ani oživlou hmotou, nýbrž zázrakem biologických a chemických dovedností člověka. Nechápal je jako stroje a proto psal vždy slovo Robot s velkým písmenem. Byli to biologičtí tvorové stvoření ve stejném stylu jako Frankenstein britské spisovatelky Mary Shelleyové.

Hra o dokonalých robotech měla varovat před případnými negativními vlivy techniky na lidstvo. Čapek do ní promítl svůj zájem o techniku, ale také obavy o budoucnost lidstva, založené na zkušenosti s drastickou destrukcí za první světové války.

Drama mělo veliký úspěch. Hrálo se zároveň v Americe, v Londýně, v Japonsku i v Sovětském svazu. A je známé dodnes.

Autor: