Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První ‚bezčasová zóna‘ na světě? Norský ostrov, nad kterým v létě nezapadá slunce, chce zrušit měření času

Severonorský ostrov Sommarøy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severonorský ostrov Sommarøy. | foto: Wikimedia/Olavfin

Oslo Na ostrově Sommaröy v severním Norsku od 18. května do 26. července nezapadá slunce. Dát si v létě s přáteli na pláži kávu dvě hodiny po půlnoci je vzhledem k nepřetržitému dennímu světlu podle místních lidí běžná věc. Nyní chce 350 obyvatel ostrůvku zrušit měření času úplně a vyhlásit první „bezčasovou zónu“ na světě, píše deník The Guardian.

„Po celém světě lidé trpí stresem a depresemi. V mnoha případech vycházejí tyto pocity z toho, že jsme svázáni časem. Staneme se první bezčasovou zónou, kde všichni obyvatelé budou moci žít své životy naplno. Bude-li chtít někdo sekat trávník ve čtyři hodiny ráno, bude mít možnost,“ řekl norské veřejnoprávní televizi NRK Kjell Ove Hveding, který vede kampaň za zrušení měření času na ostrově.

Podle Hvedinga by měly být na ostrově, nacházejícím se západně od severonorského města Tromsö, zrušeny oficiální otvírací hodiny tak, aby si lidé mohli dělat „co chtějí, kdy chtějí“. Jen děti budou prý muset dál chodit do školy.

Ostrov Sommaröy je od listopadu do ledna ponořen do tmy. Když ale slunce 18. května vyjde, mají jeho obyvatelé jistotu, že zapadne až 26. července. „Je tady neustále světlo. Pokud chceme ve dvě hodiny ráno natírat dům, je to možné. Chceme-li si jít ve dvě hodiny ráno zaplavat, jdeme,“ píše na své facebookové stránce Hveding.

A obyvatelé, jejichž hlavním zdrojem příjmů je turistický průmysl a rybolov, jeho slova potvrzují. „Užíváme si tady každou minutu půlnočního slunce. A jestli se ptáte, zda je normální dát si s přáteli kávu ve dvě hodiny ráno na pláži, tak ano, je,“ podotýká jeden z místních.

Turisté jsou z nápadu nadšení

Po květnové veřejné diskuzi ostrované minulý týden předložili místnímu poslanci Kentu Gudmundsenovi petici, v níž vyzývají, aby jejich návrh projednal norský parlament. Gudmundsen listu iTromsö řekl, že návrh zní velmi zajímavě a že by bezčasová zóna mohla fungovat jako třetí možnost vedle letního a zimního času.

Ideu prý nadšeně přijali i turisté, z nichž někteří zanechali své hodinky na mostě vedoucím na ostrov. Představitelé norských turistických úřadů nicméně v rozhovoru s televizí NRK uvedli, že kampaň za zrušení času považují spíš za chytrý trik, jak nalákat na ostrov více letních návštěvníků.

Profesor filozofie Truls Egil Wyller z univerzity v Trondheimu naopak nápad obyvatel ostrova Sommaröy označil za fascinující. Wyller upozornil na to, že lidská společnost „je ovládána hodinami teprve poslední dvě století“. „Předtím lidé v zásadě pracovali, jak dlouho bylo třeba, jedli, když měli hlad, a chodili spát, když byli unavení. V moderní společnosti se vše řídí ručičkami hodin,“ konstatoval.

Podle Wyllera ale obyvatelé ostrova Sommaröy brzy zjistí, že život bez ohledu na čas není nijak zvlášť jednoduchý. „Netvrdím, že je nemožné vytrhnout celý ostrov z globálního měření času. Ale bude to patrně velmi obtížné,“ prohlásil.

Potíže předpovídají i někteří obyvatelé. „Vidím problém například v otvírací době baru a restaurace nebo v tom, kdy se budou naši hosté přihlašovat a odhlašovat,“ uvedla recepční z Sommaröy Arctic hotelu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...