12. června 2018 6:32 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Černého sochy Miminka obdivují na výstavě v Palm Springs

David Černý: Babies | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Černý: Babies | foto: Lidové noviny

SACRAMENTO Sochy českého výtvarníka Davida Černého nazvané Miminka nově zaplnily prostor před muzeem umění v kalifornském Palm Springs. Umělec v tiskovém prohlášení vydaném městem uvedl, že lidé výstavu budou buď milovat, nebo nenávidět. Starosta města Robert Moon se podle portálu Desert Sun nechal slyšet, že patří k obdivovatelům díla.

„K Palm Springs to skutečně patří. Pokud jde o architekturu a umění, Palm Spings vždy bylo na špičce,“ řekl při zahajování výstavy. Deset miminek je umístěno před budovou muzea na místě, kde v budoucnu vyroste bytový dům. Setrvají zde, než se začne stavět, což by nemělo být dříve než v roce 2020.

Kontroverzní umělec

Portál Desert Sun poznamenal, že Černý je známý jako kontroverzní umělec a že podle očekávání sochy batolat bez tváře vyvolávají diskuse, velké debaty se vedou i na twitteru a dalších sociálních sítích. Televizní stanice KMIR zase uvedla, že nehledě na smíšené názory není pochyb o tom, že miminka jsou pro lidi velkým lákadlem.

„Jsou strašidelné,“ citoval Desert Sun jistou ženu, která výstavu zhlédla. Miminka, která se v Praze stala součástí žižkovského televizního vysílače, totiž mají tváře deformované do čárových kódů.

Kontroverzní výtvarník David Černý vyrobil z londýnského autobusu mechanickou...
Sochu přišel představit sám autor David Černý.

„Myslím, že miminka tady právě přistála a hledají inteligentní život, nebo něco k jídlu,“ řekl Hal Stellini stanici KMIR. Dodal, že město se nebojí s uměním experimentovat. Černý se slavnostního zahájení v Palm Springs podle Desert Sun nezúčastnil, organizátorům akce ale poskytl pokyny, jak mají sochy nainstalovat.

ČTK