15. září 2010 10:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češi hledají v televizních soutěžích zpěváky, Rakušané fotbalisty

Z československé Superstar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z československé Superstar | foto: ČTK

Rakousko se pustilo do hledání nové fotbalové hvězdy. Chce ji najít v televizní soutěži s názvem Austria´s New Footballstar - Rakouská nová fotbalová hvězda, kterou vysílá soukromá stanice Puls4. Na vítěze čeká vstupenka do rakouské fotbalové ligy. Získá smlouvu a bude hrát za Kapfenberg.

Televizní soutěží, která je sportovní obdobou podobných sledovaných pěveckých klání, provází někdejší rakouská miss Patricia Kaiserová. Nechybí ani porota složená ze známých rakouských fotbalových jmen. Tvoří ji rakouská fotbalová legenda Toni Polster, trenér Vienny Frenkie Schinkels a prezident salcburského fotbalového svazu Herbert Hübel. Podle něj by se televizní reality show měla ale brát s rezervou. "Nesmí se to přeceňovat a věřit, že z toho vzejde příští útočník národního týmu. Není tu žádná záruka úspěchu. Vítěz ale dostane šanci uchytit se," uvedl Hübel.

Do castingu se přihlásilo 900 zájemců. Byl to tak největší sportovní konkurz, jaký se v Rakousku dosud konal. Uchazeče protřídil na trávnících v Linci, Salcburku, Štýrském Hradci, ve Vídni a v Kapfenbergu tým uznávaných trenérů. Kromě přezkoušení sportovních dovedností čekaly na hráče i osobnostní testy.

Rakouská fotbalová soutěž se od těch pěveckých přece jen liší. O postupu do dalších kol nerozhodují diváci, ale porotci. U vybraných bude prý fotbalové umění hrát roli už jen z části. Sportovní řemeslo totiž všichni ovládají.

Dál tedy budou podstatné hlavně komunikační dovednosti, společenské vystupování a charisma. Do velkého finále, které se uskuteční 28. října, postoupí tři nejlepší.

Podle Toniho Polstera byla kvalita uchazečů vysoká. "Kandidáti byli zčásti opravdu fantastičtí. Hodně jsme toho fotbalově viděli. Byla obrovská radost moci být při tom, skvělá spolupráce. Vyloučeným jsem vždycky říkal: My jsme tě chtěli, ale Herbert ne," popsal Polster.

Televizní soutěž má najít dosud neobjevené talenty nebo dát druhou šanci na profesionální dráhu těm, kteří upadli v zapomnění. Zkušenosti ukazují, že ze stovky nadějných fotbalistů ve věku od deseti do 12 let, kteří jsou v mládežnických mužstvech předních klubů, se jen nejvíce třem podaří dostat se v dospělosti mezi profesionály.

"Přitom jsou možná stejně nadaní jako ti, co to do profesionálního mužstva dotáhli, neměli ale to potřebné štěstí, někam je zavál osud či náhoda nebo se prostě nedostali ve svém rozvoji tak daleko jako jiní. V 18 letech se často odděluje zrno od plev. Mnozí talentovaní mladí ztroskotají kvůli problematické pubertě či rodinným problémům," uvedl šéf programu na podporu fotbalových talentů Martin Daxl. Podle stanice Puls4 je Rakousko fotbalovou zemí. Nedá se ale prý mluvit jen o starých dobrých časech a je třeba podpořit novou generaci. Autoři si od pořadu slibují také to, že k tomuto sportu přitáhne malé kluky, a zajistí tak alpské republice fotbalový dorost.

Soutěž ještě nezná vítěze a organizátoři už odstartovali další ročník.

Přihlásit se do něj mohou zájemci, kterým je víc než 18 let a v žádném podobném pořadu neúčinkovali.

ČTK, Lidovky.cz