Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Češi si nejvíce váží lékařů, nejméně uklízeček a poslanců

Magazín

  15:00
PRAHA - Češi si nejvíce váží lékařů, vědců, zdravotních sester a učitelů. Nejmenší prestiž mají mezi veřejností naopak uklízečky, poslanci, sekretářky, prodavači, kněží a novináři. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro průzkum veřejného mínění (CVVM), který porovnává 26 vybraných profesí.
Lékaři (ilustrační foto).

Lékaři (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Lidé mohli jednotlivá povolání ohodnotit na stupnici od jednoho do 99 bodů. Lékaři jsou na čele žebříčku dlouhodobě a to většinou s více než desetibodovým odstupem. Letos jim 44 procent dotázaných udělilo maximální hodnocení, průměrná prestiž lékařské profese je 90,2 bodu. Druzí vědci získali 77,2 bodu a 14 procent maximálních hodnocení.

Lékařská komora varuje. Doktoři berou málo a proto nemůžeme garantovat kvalitu péče

Žebříček vykazuje dlouhodobě jen malou proměnlivost. Výrazným propadem stále prochází novinář, který si za 12 let pohoršil o 12 bodů na průměrných 41,2 bodu. Proti poslednímu průzkumu v červnu 2013 si o zhruba šest bodů na 31,2 bodu polepšil poslanec a přeskočil tak uklízečku, která letos získala 28,9 bodu. Výrazně lépe lidé hodnotí ministry, kteří získali 46,5 bodu, téměř o devět více než před třemi roky.

Uklízečka.

„Změny mezi roky 2013 a 2016 dokládají, že současný stav naší politické scény je hodnocen lépe, především co se týká vládní garnitury, avšak i parlament si u veřejnosti mírně polepšil,“ uvedlo CVVM.

Lidé s vyšším vzděláním významně výše hodnotí prestiž vysoce kvalifikovaných profesí, ale výrazně níže hodnotí nekvalifikovaná povolání. Mezi dotázanými s nižším vzděláním je to přesně naopak. Hodnocení prestiže poslanců je také významně podmíněno vzděláním, ovšem u prestiže ministrů se rozdíly vyrovnávají. „Za pozornost stojí, že též v hodnocení prestiže manažera došlo k podobnému vyrovnání názorové hladiny,“ uvedlo CVVM. Průzkum se uskutečnil od 8. do 15. února a zúčastnilo se ho 1080 lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!