Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Česká klenotnická firma prodala modrý diamant za pět milionů korun

Magazín

  8:02
Česká klenotnická firma Alo Diamonds prodala vzácný modrý diamandz za pět milionů korun. Diamant vážil jeden karát a jeho hodnotu potvrzuje mezinárodní certifikát GIA.

Modrý diamant (ilustrační foto) foto: Alo diamonds

Renomovaný americký gemologický institut GIA vyhlásil za nejznámější diamant na světě právě ten modrý s názvem Hope Diamond. Legenda hovořila, že kletbu, která na něj byla uvalena, zruší jen jeho nezištné darování. A tak v roce 1958 dorazil tento diamant poštou do Smithsonova muzea přírodní historie ve Washingtonu. Váží 45,52 karátu a jeho cena je odhadovaná na 250 milionů eur.

S barevnými diamanty se po nalezení zachází velmi opatrně. Zvažuje se prodej neopracovaného drahokamu, nejkrásnější brus, výběr šperku podle velikost a osazení. „Modré diamanty, společně s růžovými a červenými, tvoří nepřekonatelnou trojici barevných diamantů, které jsou nejžádanější. A co je ještě důležitější, jsou skvělou investiční příležitostí v dobách nejistot,“ říká Alojz Ryšavý z klenotnické firmy. 

Sběratelské kousky

Výjimečnost modrých diamantů potvrzují i jejich ceny z aukčních síní. Do novodobé historie se určitě zapsala dražba v aukční síni v Ženevě v roce 2016. Drahokam s názvem Oppenheimer Blue, vybroušený do tvaru emerald a vážící 14,62 karátu, byl vydražený za více než 51 milionů eur. Rozruch v aukční síni v 

Hongkongu způsobil v červenci tohoto roku modrý diamant vážící 12,11 karátu. Dražba byla podle odborníků dlouhá, dokonce přímo „vyčerpávající“ a vysoce překonala odhadovanou cenu. Diamant vybroušený do tvaru markýza se vydražil za více než 13 milionů eur. Celosvětová produkce modrých diamantů je odkázána jenom na několik málo dolů na světě. 

Autor: