Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nádraží Vyšehrad i Cibulku rozpohybují videoprojekce

Pražský orloj oživila videoprojekce, kterou si nenechaly ujít davy lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský orloj oživila videoprojekce, kterou si nenechaly ujít davy lidí | foto: ČTK

Chátrající pražské domy ožijí videoprojekcemi. Pořadatelé týdenní akce s názvem Oživte si barák tak chtějí upozornit na alarmující stav objektů v hlavním městě. Promítat se bude třeba na nádraží Vyšehrad či usedlost Cibulka.

V rámci projektu Oživte si barák se uskuteční série videoprojekcí na pět budov v širším centru Prahy. Světelnou show připraví umělci a studenti vysokých škol, rozpohybují fasády činžovního domu Na Kocandě, domu s městskými parními lázněmi Na Slupi, činžáku v ulici Dukelských hrdinů, nádraží Vyšehrad a usedlosti Cibulka.

Stanici Vyšehrad uvedli do provozu v roce 1872. Až do roku 1888 sloužila jen nákladní dopravě. V roce 1960 se stala pouhou výhybnou.

Stanici Vyšehrad uvedli do provozu v roce 1872. Až do roku 1888 sloužila jen nákladní dopravě. V roce 1960 se stala pouhou výhybnou, od té doby chátrá.

Důvod celé akce je jasný - upozornit na desítky ohrožených a opuštěných budov, o které se jejich majitelé dlouhodobě nestarají, či je přímo úmyslně nechávají chátrat. "Chtěli jsme na tristní stav jinak nádherných a cenných objektů upozornit formou, která je všem blízká. Důležitým krokem ke změně současného stavu je aktivita obyvatel města," říká organizátorka projektu Hana Feklová.

Projekce proběhnou v týdnu od 30. dubna do 4. května, konat se budou vždy po setmění. Na místě budou k dispozici informační materiály a odborníci, kteří se vyjádří k problematice chátrání vlastněných domů.

Kde se bude promítat?

  • 30/4/2012 - činžovní dům Na Kocandě, Křižovnická 71/14, Praha 1
  • 1/5/2012 - činžovní dům s městskými parními lázněmi, Na Slupi 434/8, Praha 2
  • 2/5/2012 - činžovní dům, Dukelských hrdinů 522/28, Praha 7 – Holešovice
  • 3/5/2012 - Nádraží Vyšehrad, Svobodova 86, Praha 2 – Vyšehrad
  • 4/5/2012 - Usedlost Cibulka, U Cibulky 118, Praha 5 – Košíře


"Akce Oživte si barák přichází ve vhodý čas a na správná místa. Třeba se pohne něčí svědomí dřív, než povolí promáčené klenby a nahnilé trámy." říká architekt a památkář Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu, který je partnerem akce.

Videomapping

Pražská brána v Mělníku ožije v květnu videoprojekcí (ukázka ze storyboardu)

Pražská brána v Mělníku také ožila videoprojekcí.

Videomapping je novým druhem umění, kdy se po setmění promítá příběh za hudebního doprovodu na fasády budov nebo jiné plochy. Fasády přitom slouží zároveň jako kulisy příběhu. Nejznámější videomapping se uskutečnil Praze na Staroměstském náměstí při oslavách orloje, který byl zkonstruován před 600 lety.


Projekt Oživte si barák pořádá čtrnáctideník A2, který reflektuje kulturu včetně společenského dění a politiky. Podpořila ji i nadace Open Society Found, jež podporuje občany, aby byli aktivní v ovlivňování prostředí ve svém regionu a zemi.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:


Videoprojekci zažil i pražský Staroměstký orloj. Projekce, která se uskutečnila v březnu loňského roku, propomněla historii orloje od počátků jeho stavby až po období komunismu. Stejná světelná show se uskutečnila již v říjnu 2010 při příležitosti 600. výročí vzniku orloje.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.