Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nádraží Vyšehrad i Cibulku rozpohybují videoprojekce

Pražský orloj oživila videoprojekce, kterou si nenechaly ujít davy lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský orloj oživila videoprojekce, kterou si nenechaly ujít davy lidí | foto: ČTK

Chátrající pražské domy ožijí videoprojekcemi. Pořadatelé týdenní akce s názvem Oživte si barák tak chtějí upozornit na alarmující stav objektů v hlavním městě. Promítat se bude třeba na nádraží Vyšehrad či usedlost Cibulka.

V rámci projektu Oživte si barák se uskuteční série videoprojekcí na pět budov v širším centru Prahy. Světelnou show připraví umělci a studenti vysokých škol, rozpohybují fasády činžovního domu Na Kocandě, domu s městskými parními lázněmi Na Slupi, činžáku v ulici Dukelských hrdinů, nádraží Vyšehrad a usedlosti Cibulka.

Stanici Vyšehrad uvedli do provozu v roce 1872. Až do roku 1888 sloužila jen nákladní dopravě. V roce 1960 se stala pouhou výhybnou.

Stanici Vyšehrad uvedli do provozu v roce 1872. Až do roku 1888 sloužila jen nákladní dopravě. V roce 1960 se stala pouhou výhybnou, od té doby chátrá.

Důvod celé akce je jasný - upozornit na desítky ohrožených a opuštěných budov, o které se jejich majitelé dlouhodobě nestarají, či je přímo úmyslně nechávají chátrat. "Chtěli jsme na tristní stav jinak nádherných a cenných objektů upozornit formou, která je všem blízká. Důležitým krokem ke změně současného stavu je aktivita obyvatel města," říká organizátorka projektu Hana Feklová.

Projekce proběhnou v týdnu od 30. dubna do 4. května, konat se budou vždy po setmění. Na místě budou k dispozici informační materiály a odborníci, kteří se vyjádří k problematice chátrání vlastněných domů.

Kde se bude promítat?

  • 30/4/2012 - činžovní dům Na Kocandě, Křižovnická 71/14, Praha 1
  • 1/5/2012 - činžovní dům s městskými parními lázněmi, Na Slupi 434/8, Praha 2
  • 2/5/2012 - činžovní dům, Dukelských hrdinů 522/28, Praha 7 – Holešovice
  • 3/5/2012 - Nádraží Vyšehrad, Svobodova 86, Praha 2 – Vyšehrad
  • 4/5/2012 - Usedlost Cibulka, U Cibulky 118, Praha 5 – Košíře


"Akce Oživte si barák přichází ve vhodý čas a na správná místa. Třeba se pohne něčí svědomí dřív, než povolí promáčené klenby a nahnilé trámy." říká architekt a památkář Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu, který je partnerem akce.

Videomapping

Pražská brána v Mělníku ožije v květnu videoprojekcí (ukázka ze storyboardu)

Pražská brána v Mělníku také ožila videoprojekcí.

Videomapping je novým druhem umění, kdy se po setmění promítá příběh za hudebního doprovodu na fasády budov nebo jiné plochy. Fasády přitom slouží zároveň jako kulisy příběhu. Nejznámější videomapping se uskutečnil Praze na Staroměstském náměstí při oslavách orloje, který byl zkonstruován před 600 lety.


Projekt Oživte si barák pořádá čtrnáctideník A2, který reflektuje kulturu včetně společenského dění a politiky. Podpořila ji i nadace Open Society Found, jež podporuje občany, aby byli aktivní v ovlivňování prostředí ve svém regionu a zemi.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:


Videoprojekci zažil i pražský Staroměstký orloj. Projekce, která se uskutečnila v březnu loňského roku, propomněla historii orloje od počátků jeho stavby až po období komunismu. Stejná světelná show se uskutečnila již v říjnu 2010 při příležitosti 600. výročí vzniku orloje.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...