Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Nádraží Vyšehrad se rozsvítilo. Chceme tu zase vlaky, znělo davem

Design

  14:00
Kdo procházel ve čtvrtek v podvečer kolem nádraží Vyšehrad, nestačil se divit. Chátrající oprýskaná budova se ve tmě rozsvítila a rozpohybovala videoprojekcí. Celou podívanou sledoval i přes nepřízeň počasí hlouček lidí a to byl právě záměr organizátorů projektu Oživte si barák: donutit lidi zastavit se a zamyslet se nad havarijním stavem budov.

V rámci akce Oživte si barák promítali umělci na pět chátrajících budov v Praze. Ve čtvrtek to bylo nádraží Vyšehrad. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Přesně v devět hodin večer zastavuje u nádraží Vyšehrad auto, z něj vylézá muž, který klíčem otevírá sloup lampy veřejného osvětlení a zhasíná. Kolem už postává hlouček lidí a čeká, co se bude dít. Na budově nádraží zatím jen svítí logo kulturního čtrnáctideníku A2 a název akce 'Oživte si barák'.

Videomapping

Videomapping je novým druhem umění, kdy se po setmění promítá příběh za hudebního doprovodu na fasády budov nebo jiné plochy. Fasády přitom slouží zároveň jako kulisy příběhu. Nejznámější videomapping se uskutečnil Praze na Staroměstském náměstí při oslavách orloje, který byl zkonstruován před 600 lety.

"Hlavní cíl akce je rozsvítit chátrající baráky v neobvyklou dobu, aby si jich lidé všimli. Diskuze o stavu těch budov tady sice je, ale chceme upozornit, že i veřejnost se jí může zúčastnit," vysvětluje nám jeden z organizátorů akce Jáchym Jakeš. Jeho vyprávění přeruší hudba, zvuk sypající se omítky a řinkot praskajících skel. Projekce začíná. Lidé si přestávají povídat a jejich zraky se upřou na staré secesní nádraží.

ČTĚTE TAKÉ:

Světelnou show připravili umělci pro celkem pět pražských budov. Nádraží Vyšehrad rozpohyboval grafik Tarkan Begzadi. Na promítání však nebyl a tak nám nezbývá než záměr umělce probrat s ostatními účastníky akce. "Pohrávali jsme si s myšlenkou, že nádraží dáme novou podobu, ale nakonec jsme to zamítli. Nechceme říkat, co by se s budovami mělo dít. Pro nás je strašně důležité, aby se o problému mluvilo," říká Jakeš.

Projekci na nádraží Vyšehrad sledovali i lidé z tramvají projíždějících kolem.

Fasáda nádraží se v jednu chvíli rozbíjí a sype, pak je vidět průjezd městem tramvají a metrem a nakonec se celá budova napravuje. Projekce trvá asi tři minuty a opakuje se v několikaminutových intervalech. Na závěr se vždy rozsvítí červený nápis 'Sám se neopravím' a výzva lidem, aby posílali své podněty na odbor památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy.

A jaké jsou reakce lidí? "Máme úžasné ohlasy. Někteří jsou ale zaskočení, nikdo nám nevěří, že to děláme nezištně. Často si myslí, že jsme třeba nějaká štukatérská firma," přiznává s úsměvem Jakeš a prozrazuje, že s projektem oživování baráků by rádi pokračovali v jiných městech.

Projekce zklamala, záměr je dobrý

Většina lidí se o akci dozvěděla z Facebooku. A neváhali přijít i přes déšť a bouřku, která se krátce před devátou hodinou nad Prahou prohnala. "Videomapping mě zajímá, ale přijde mi to krátké, když už se lidé sešli i přes to, že prší. Ale zase oceňuji způsob, jak na problematiku chátrajících budov upozorňují," říká Ondřej, student ekonomie z Prahy, který by byl rád, kdyby budova opět fungovala jako nádraží.

Kde se bude ještě promítat?

V pátek 4. 5. se uskuteční projekce na Usedlosti Cibulka (U Cibulky 118, Praha 5 – Košíře). Promítat se začíná vždy po setmění, tzn. od 21 hodin.

Více informací najdete na www.ozivtesibarak.cz

Na tom se shodnou i studenti přírodovědecké fakulty stojící opodál. Osud budovy jim také není lhostejný. S nápadem vybudovat na místě prosklené budovy, ve kterých by měly být kanceláře, wellness centrum, obchody a desítky parkovacích míst, povětšinou nesouhlasí. Také podle nich by bylo ideální, kdyby na Vyšehradě opět zastavovaly vlaky. "Už jenom proto, že to máme kousek do školy," říká student Marek. Důvod, že nemůže být nádraží v zatáčce je podle něj jen výmluvou. Samotná projekce ho ale trochu trochu zklamala. "Ale myšlenka je to dobrá, aspoň vyvolá diskuzi. Bohužel je otázka, jestli už není pro Vyšehrad pozdě," doplňuje ho jeho spolužačka z přírodovědy Lucie Čermáková.

Jak to vypadá s nádražím Vyšehrad?

Nádraží Praha-Vyšehrad bylo postavené v letech 1904 až 19005. Svému účelu přestalo sloužit v 60. letech 20. století. Od té doby secesní budova, která byla vyhlášena kulturní památkou, chátrá. Okolo roku 2000 se o adaptaci výpravní budovy snažila společnost Nádražní s. r. o., plánovala zde zřídit kulturní centrum s výstavní síní, grafickým studiem, ateliéry a promítacím sálem. Plán byl ovšem zamítnut. V roce 2006 převzaly areál České dráhy a o rok později budovu prodaly soukromé společnosti TIP Estate s. r. o. za bezmála 43 milionů korun. Nový majitel protiprávně strhl čekárnu, která stála mezi kolejemi a kterou s hlavní budovou spojoval podchod. Za to dostal stotisícovou pokutu od magistrátu. Budova dál chátrala. Až v roce 2008 předložil majitel a investor projekt na přestavbu nádraží. U historické budovy by měly vyrůst dvě prosklené věže, ve kterých by měly být kanceláře, wellness cntrum, obchody a desítky parkovacích míst. Návrh rozporovali památkáři a odmítla ho i Městská část Praha 2. Na začátku letošního roku však došlo ke zlomu. Městská část přepracovaný projekt odsouhlasila. Oproti první variantě musely být redukovány objemy přístaveb, zvětšil se jejich odstup od historické budovy, tak, aby nezakrývaly výhled na Vyšehrad. Základní koncept návrhu ale zůstal nezměněný. Proces ještě není u konce - probíhá územní řízení, v němž se rozhoduje o vydání územního povolení. S největší pravděpodobností však vlastník svůj projekt zrealizuje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!