Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chcete být o Vánocích originální? Kupte dárek vyrobený před více než 20 lety

Magazín

  7:15
BRNO - Lidé, kteří nechtějí nakupovat tuctové vánoční dárky v přeplněných hypermarketech ani na internetu, mají v Brně i jiné možnosti. Přibývá specializovaných trhů a jarmarků, mnohé z nich mají charitativní rozměr. Že dárek nemusí být nový a nablýskaný, dokazuje každoroční zájem o jarmark Moravského zemského muzea.

Ve vitrínách lidé najdou i dobové vánoční dárky. Výstava potrvá do 30. prosince. foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Jeho pořadatelé nepřijmou do prodeje nic, co je mladší než 20 let. V sobotu znovu pozvali milovníky starožitností do Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu.

„Letos je v nabídce více než 300 předmětů nejrůznějšího druhu, třeba sběratelské předměty, bytové a oděvní doplňky, knihy, bižuterie, kabelky, sklo, keramika, hračky,“ uvedla náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková.

Vánoční jarmark dnes poprvé zorganizovalo také Muzeum Vyškovska. Nabízí zejména řemeslné výrobky vhodné jako dárky, případně jako vánoční dekorace. Kdo nestojí o starožitnosti, ale o nové trendy, může zamířit do Buranteatru v Kounicově ulici, kde brněnská designová značka Lovemusic dnes pořádá Factory Fashion Market. Své zboží prodává necelá padesátka českých a slovenských nezávislých návrhářů, designérů a šperkařů. 

Pletené kravaty i proutěné misky

„Oproti minulým ročníkům jsme letos rozšířili nabídku také pro pány,“ informovala za pořadatele Jana Řeháková. Pod stromečkem tak mohou muži najít například pletené kravaty a dřevěné motýlky. K dalším zajímavostem patří třeba ručně vyráběné bambusové zubní kartáčky.

Před Vánoci lze koupi dárku spojit s příspěvkem na dobrou věc. Platí to například o prodejní výstavě výtvarných prací pacientů Masarykova onkologického ústavu v Brně. Z výtěžku ústav pořídí další výtvarné potřeby pro dílnu, která pomáhá nemocným přijít na jiné myšlenky. Výstava začne ve středu v 09:30. „Budou tu k dispozici svíčky ze včelího vosku, obrázky malované na skle, slupovací obrázky s vánočními motivy, keramika, drátkované výrobky,vánoční přání nebo proutěné misky a podložky,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat