Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chcete být o Vánocích originální? Kupte dárek vyrobený před více než 20 lety

Ve vitrínách lidé najdou i dobové vánoční dárky. Výstava potrvá do 30. prosince.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve vitrínách lidé najdou i dobové vánoční dárky. Výstava potrvá do 30. prosince. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

BRNO Lidé, kteří nechtějí nakupovat tuctové vánoční dárky v přeplněných hypermarketech ani na internetu, mají v Brně i jiné možnosti. Přibývá specializovaných trhů a jarmarků, mnohé z nich mají charitativní rozměr. Že dárek nemusí být nový a nablýskaný, dokazuje každoroční zájem o jarmark Moravského zemského muzea.

Jeho pořadatelé nepřijmou do prodeje nic, co je mladší než 20 let. V sobotu znovu pozvali milovníky starožitností do Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu.

„Letos je v nabídce více než 300 předmětů nejrůznějšího druhu, třeba sběratelské předměty, bytové a oděvní doplňky, knihy, bižuterie, kabelky, sklo, keramika, hračky,“ uvedla náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková.

Vánoční jarmark dnes poprvé zorganizovalo také Muzeum Vyškovska. Nabízí zejména řemeslné výrobky vhodné jako dárky, případně jako vánoční dekorace. Kdo nestojí o starožitnosti, ale o nové trendy, může zamířit do Buranteatru v Kounicově ulici, kde brněnská designová značka Lovemusic dnes pořádá Factory Fashion Market. Své zboží prodává necelá padesátka českých a slovenských nezávislých návrhářů, designérů a šperkařů. 

Pletené kravaty i proutěné misky

„Oproti minulým ročníkům jsme letos rozšířili nabídku také pro pány,“ informovala za pořadatele Jana Řeháková. Pod stromečkem tak mohou muži najít například pletené kravaty a dřevěné motýlky. K dalším zajímavostem patří třeba ručně vyráběné bambusové zubní kartáčky.

Před Vánoci lze koupi dárku spojit s příspěvkem na dobrou věc. Platí to například o prodejní výstavě výtvarných prací pacientů Masarykova onkologického ústavu v Brně. Z výtěžku ústav pořídí další výtvarné potřeby pro dílnu, která pomáhá nemocným přijít na jiné myšlenky. Výstava začne ve středu v 09:30. „Budou tu k dispozici svíčky ze včelího vosku, obrázky malované na skle, slupovací obrázky s vánočními motivy, keramika, drátkované výrobky,vánoční přání nebo proutěné misky a podložky,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...