22. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Churchillův text chválící Beneše vydražen za téměř 275.000 korun

Winston Churchill | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Winston Churchill | foto: ČTK

NEW YORK Strojopisná analýza od Winstona Churchilla z roku 1931, v níž budoucí britský premiér mimo jiné ocenil tehdejšího československého ministra zahraničí Edvarda Beneše, se při páteční newyorské aukci vydražila za 14.000 dolarů (téměř 275.000 korun). S aukční přirážkou a dalšími poplatky neznámý kupec za dílo zaplatí 17.500 dolarů. Desetistránkový text byl jednou z cennějších součástí rozsáhlé dražby historických dokumentů.

Churchill v analýze věnované postavení zemí střední a východní Evropy před druhou světovou válkou označil pozdějšího prezidenta Beneše za důvtipného a odvážného "odbojáře, vojáka a státníka". Československo zařadil na přední místo mezi státy, které si jako ochránce své nedávno získané nezávislosti vybraly Francii.

Odhadní cena Churchillova textu, který obsahuje řadu rukopisných poznámek, se pohybovala od 5000 do 7000 dolarů. O dokument se však přetahovali dva vážní zájemci a rychlé příhozy vedly k vysokému nárůstu ceny. Text je podle expertů hodnotný také proto, že obsahuje zárodek Churchillova slavného poválečného projevu o "železné oponě od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu".

Československo jako osvobozený vězeň

Československo v textu Churchill ocenil jako čerstvý, nový a "vysoce demokratický stát", který není "tyranem nelichotivého starého světa, ale osvobozeným vězněm". Solidní československá armáda a moudří vůdcové typu Beneše "vytvoří hráz jakémukoli rakousko-německému bloku nebo případnému anšlusu", tedy splynutí obou zemí, napsal Churchill osm let předtím, než Hitler rozpoutal válku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz