Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rodina Winstona Churchilla věnuje část jeho obrazů státu

Winston Churchill | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Winston Churchill | foto: Reprofoto

LONDÝN Některé obrazy, které namaloval někdejší britský premiér Winston Churchill, darovala nyní jeho rodina státu. Rozhodla o tom ve své poslední vůli nejmladší dcera slavného politika Mary Soamesová, která nedávno zemřela. Uvedl to web BBC.

Zájemci budou moci zhlédnout 38 Churchillových obrazů v jeho bývalém domě Chartwell v hrabství Kent, který se otevřel veřejnosti v roce 1966, rok po smrti bývalého premiéra.

Státu připadnou další dva obrazy, které ale mají zůstat tam, kde byly dosud rodinou jen zapůjčeny. Dílo View From a Bathing Hut at the Miami Surf Club (pohled z plážové chatky v surfovém klubu v Miami) z roku 1946 je v londýnském válečném muzeu a plátno Coast Scene near Cannes (pobřežní scenérie u Cannes) z roku 1935 v budově parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Malby jsou národním pokladem velkého historického a uměleckého významu,“ řekl BBC historik umění David Coombs. Churchillovy obrazy zachycují jeho osobní prožitky, včetně scén ze soukromí rodiny a jeho lásku k zahradám a zahraničním dovoleným, zvláště ve Francii. Mnohá díla věnoval zahraničním politikům, například americkému prezidentovi Franklinu Rooseveltovi. Celkem namaloval více než 500 obrazů, z nichž většina je v muzeích a soukromých sbírkách po celém světě.

Malování a politika

Britský politik, který se proslavil hlavně za druhé světové války, začal malovat až ve svých 40 letech. Malování mu pomáhalo relaxovat. „Je to přítel, který nevznáší žádné přehnané požadavky,“ napsal kdysi o svém koníčku podle BBC sir Churchill (1874-1965). Coombs připustil, že se Churchillovi malování někdy nevydařilo. „Když byl dobrý, tak byl velmi, velmi dobrý. Ale někdy nebyl,“ řekl BBC historik umění.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...