Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodina Winstona Churchilla věnuje část jeho obrazů státu

Magazín

  6:01
LONDÝN - Některé obrazy, které namaloval někdejší britský premiér Winston Churchill, darovala nyní jeho rodina státu. Rozhodla o tom ve své poslední vůli nejmladší dcera slavného politika Mary Soamesová, která nedávno zemřela. Uvedl to web BBC.

Winston Churchill foto: Reprofoto

Zájemci budou moci zhlédnout 38 Churchillových obrazů v jeho bývalém domě Chartwell v hrabství Kent, který se otevřel veřejnosti v roce 1966, rok po smrti bývalého premiéra.

Státu připadnou další dva obrazy, které ale mají zůstat tam, kde byly dosud rodinou jen zapůjčeny. Dílo View From a Bathing Hut at the Miami Surf Club (pohled z plážové chatky v surfovém klubu v Miami) z roku 1946 je v londýnském válečném muzeu a plátno Coast Scene near Cannes (pobřežní scenérie u Cannes) z roku 1935 v budově parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Malby jsou národním pokladem velkého historického a uměleckého významu,“ řekl BBC historik umění David Coombs. Churchillovy obrazy zachycují jeho osobní prožitky, včetně scén ze soukromí rodiny a jeho lásku k zahradám a zahraničním dovoleným, zvláště ve Francii. Mnohá díla věnoval zahraničním politikům, například americkému prezidentovi Franklinu Rooseveltovi. Celkem namaloval více než 500 obrazů, z nichž většina je v muzeích a soukromých sbírkách po celém světě.

Malování a politika

Britský politik, který se proslavil hlavně za druhé světové války, začal malovat až ve svých 40 letech. Malování mu pomáhalo relaxovat. „Je to přítel, který nevznáší žádné přehnané požadavky,“ napsal kdysi o svém koníčku podle BBC sir Churchill (1874-1965). Coombs připustil, že se Churchillovi malování někdy nevydařilo. „Když byl dobrý, tak byl velmi, velmi dobrý. Ale někdy nebyl,“ řekl BBC historik umění.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....