Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Churchill z plastu. V Británii se bude platit polymerovými librami

Ekonomika

  14:33
LONDÝN - Britská centrální banka definitivně rozhodla, že od roku 2016 začne vydávat plastové bankovky. Jako první bude z plastu vyrobena nová bankovka v hodnotě pět liber s podobou Winstona Churchilla, následovat bude nová desetilibrová bankovka s Jane Austenovou.

Návrh polymerových liber s vyobrazením Winstona Churchilla. foto: Reuters

Bank of England podle serveru BBC upozornila, že plastové bankovky jsou bezpečnější a odolnější než papírové, přežijí i vyprání v automatické pračce.

Banka o svém záměru začít vydávat plastové bankovky informovala veřejnost letos v září. Před definitivním rozhodnutím, které padlo nyní, chtěla znát názor veřejnosti na tuto změnu.

Návrh polymerových liber.

Průzkum mezi 13 tisíci respondenty ukázal, že 87 procent dotazovaných podporuje nové bankovky. Proti bylo jen šest procent z nich a sedm procent mělo neutrální názor.

Plastové bankovky se vyrábějí z tenké, transparentní a pružné polypropylenové folie. Jejich životnost je 2,5krát vyšší než papírových. V současnosti je po celém světě používá zhruba 20 zemí.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako první je začala používat v roce 1988 Austrálie. Používá je i Kanada, odkud pochází nynější guvernér britské centrální banky Mark Carney, který v minulosti stál také v čele kanadské centrální banky.

První vlaštovka ze Severního Irska

Výroba nových bankovek bude dražší, než výroba papírových. Podle Bank of England však díky delší životnosti budou nové bankovky levnější než papírové. Nové bankovky budou mít menší rozměr, čemuž budou muset být přizpůsobené bankomaty.

Není to poprvé, kdy v Británii bude vytištěna plastová bankovka. V roce 1999 Northern Bank v Severním Irsku vydala pamětní pětilibrovkou bankovku v rámci oslav roku 2000.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat