Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chybějící článek řetězce

Objev představil brazilský paleontolog Antonio Celso de Arruda Campos | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objev představil brazilský paleontolog Antonio Celso de Arruda Campos | foto: AFP

RIO DE JANEIRO Brazilští paleontologové představili veřejnosti takzvaný „ztracený článek“ mezi prehistorickými a dnešními krokodýly. Zkamenělinu plaza, kterou našli ve vnitrozemí brazilského státu Sao Paulo, vědci zrekonstruovali a odhalili na tiskové konferenci v Rio de Janeiru, napsal britský list The Daily Telegraph. Její stáří je asi 80–85 milionů let.

Fosilizovanou kostru krokodýla dosud neznámého druhu, kterého vědci našli v roce 2004, se jim podařilo dát z 80 procent dohromady. Ještěr byl pojmenován Montealtosuchus arrudacamposi podle místa nálezu.

Lepku představil brazilský paleontolog Antonio Celso de Arruda CamposAčkoli nemá žádnou spojitost se savci, kvůli své podsadité stavbě těla a dlouhému čenichu se záhadně podobá velkému psu.  „Zvíře se pohybovalo spíše po souši, než aby trávilo většinu času pod vodou a zřejmě dokázalo vyvinout značnou rychlost,“ řekl britskému listu The Daily Telegraph paleontolog Felipe de Vasconcellos.

 

 Podle vědců mělo zvíře dlouhé nohy a měřilo na délku 150–170 centimetrů a vážilo zhruba 40 kilogramů.

Kostru prehistorického krokodýla nalezli vědci  ve vnitrozemí brazilského státu Sao Paulo.„Nozdry měl Montealtosuchus arrudacamposi na přední straně čenichu. Pokud šel do vody, musel držet hlavu zpříma, čímž se stal jednoduchým cílem pro ostatní predátory. Oči měl umístěny postranně jako ostatní suchozemská zvířata,“ dodal Vasconcellos.

 Nález tohoto stvoření rozbíjí dosud přijímanou teorii, že původ krokodýlů je třeba hledat na severní polokouli. Na ní však zatím žádný přechodný druh, jenž by mohl být považován za článek, který by pospojoval řetěz evoluce, nalezen nebyl.

Montealtosuchus však dokazuje spojení mezi prehistorickými krokodýly a jejich dnešními příbuznými. Má totiž morfologické rysy z obou forem, respektive někde mezi nimi, upozornili brazilští paleontologové. Montealtosuchus arrudacamposi se živil především mršinami.

V období svrchní křídy obýval písečné kraje se suchým a teplým klimatem, jež trpěly suchy občas narušovanými dešti i záplavovými lijáky.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!