18. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Krize škol bojového umění? Číňané ztrácejí zájem o kung-fu

Číňan- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňan- ilustrační | foto: Shutterstock

PEKING Kung-fu, anebo wu-šu, jak je správně nazýváno v čínštině, je jedním z nejoblíbenějších sportů v Číně. Přesto už je zlatý věk bojových umění a mistrů z kláštera Šao-lin dávno pryč. Zatímco před deseti lety byla v Číně asi stovka škol kung-fu a v nich téměř 100 000 zapsaných studentů, v současnosti jejich počet klesl na polovinu.

Zpravodajský server Deutsche Welle napsal, že v dřívějších časech to byli převážně chudí lidé, kdo posílal své potomky do těchto škol. Doufali totiž, že tak dětem zajistí lepší život. To se ale teď mění.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dnes mají lidé víc možností," vysvětlil mistr kung-fu Kua Ťün, který kdysi podstoupil výcvik v klášteře Šao-lin. "Kung-fu bývalo způsobem, jak změnit vlastní život, ale to už neplatí. A to je i důvod, proč tyto školy ztratily na přitažlivosti," dodal.

Jackie Chan vzorem

Denní režim v těchto školách je navíc nesmírně těžký. Výcvik začíná v pět ráno. Jednu místnost sdílí až 12 dětí a disciplína je nutností. Ale všichni žáci mají velké sny. "Chci být herečkou, pro to však člověk musí hodně udělat," říká třináctiletá Lu Jen-fej. Ta se cvičí v klášteře Jung Tchaj, jenž je školou výhradně pro dívky. "Vždy se mi líbilo kung-fu, zvlášť ve filmech Jackieho Chana," vyznává se.

Herci jako Jackie Chan jsou nepochybně vzorem pro většinu dětí v těchto školách, ale realita je zhusta odlišná. Jen hrstce z nich se nakonec podaří dosáhnout slávy a bohatství. Ti ostatní většinou končí jako členové ochranky, osobní strážci, anebo - pokud mají štěstí - jako osobní trenéři.

Zneužívání žáků

A je tu ještě jedna odvrácená strana škol kung-fu, o níž je jen málo lidí ochotno mluvit: zneužívání či týrání, které žáci musejí vytrpět od svých učitelů. Školy bojových umění ztratily značnou část lesku i kvůli videím, která se objevila na internetu. Učitelé na některých z nich totiž bijí žáky přímo před zraky dalších studentů.

Školy se hájí tím, že se vždy najde nějaké to zkažené jablko mezi učiteli, a že k podobným incidentům dochází stále méně. Jedním dechem ale dodávají, že naprostou povinností a nutností pro jejich studenty vždy byla a bude disciplína.

S tím sice mohou rodiče dětí souhlasit, přesto se však v případě svých jediných potomků čím dál tím častěji poohlížejí po jiné alternativě.

Lidovky.cz, ČTK