8. června 2010 9:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čínský farmář odmítá prodat půdu. Brání ji dělem z trakaře

Čínský farmář se před vystěhováním brání dělem udělaným z trakaře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský farmář se před vystěhováním brání dělem udělaným z trakaře | foto: Reuters

PEKING Developerům, kteří chtějí koupit jeho půdu, vyhlásil válku jistý farmář v centrální Číně. Postavil si dělo z trakaře a trubek a střílí z improvizované zbraně rakety vyrobené z kusů zábavní pyrotechniky na ty, kdo ho chtějí vystěhovat. Odrazit už se mu prý povedlo dva pokusy. Informoval o tom deník China Daily.

"Jen jsem jim vystřelil nad hlavami, abych je poděsil," řekl listu Jang
Jou-te, farmář z předměstí rozrůstajícího se města Wu-chan, o demoliční četě, kterou poslaly úřady s cílem vystrnadit ho z pozemků v centrální provincii Chu-pej. "Nechtěl jsem způsobit žádná zranění."

Rakety mohou doletět do vzdálenosti až sto metrů a jejich dopad doprovází ohlušující rány, uvedl státní deník bez podrobností o možných zraněných.

Jangovi prý místní vláda za pole, na kterých chce postavit "vládní budovy", nabídla 130.000 jüanů (takřka 412.000 korun), on však požaduje pětinásobek. Zlost způsobená konfiskací půdy je jednou z hlavních příčin nepokojů v Číně, kde kvůli výstavbě cest nebo luxusních domů musí své domovy a půdu opustit mnoho lidí.

Čínská vláda se chystá provést reformy zákonů týkajících se konfiskace půdy; obhájci lidských práv však tvrdí, že změny nebudou hluboké natolik, aby se situace uklidnila.

ČTK