Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co dělají kočky, když jsou samy doma? Fotky dokázaly, že nespí

Magazín

  9:43aktualizováno  11:02
LOS ANGELES - Co dělají kočky, když jejich majitelé nejsou doma? Je způsob, jak to zjistit - použít "kočičí kamery". A přesně tak to udělala odbornice na chování zvířat Jill Villarrealová při shromažďování dat pro firmu Nestle Purina PetCare, vyrábějící mimo jiné krmivo pro kočky.
bengálská kočka - ilustrační foto

bengálská kočka - ilustrační foto

Pětapadesát domácích koček bylo opatřeno obojkem s fotoaparátem, který pořizoval snímek každých 15 minut. Výsledek se stal digitálním důkazem o mylnosti teorie lidí, že kočky jsou velkými spáči.

Prospaly jen 6 procent času
Podle pořízených záběrů kočky strávily asi 22 procent času vyhlížením z okna, 12 procent využily k interakci s ostatními zvířecími mazlíčky a osm procent času strávily šplháním na křesla nebo po kočičích pelíšcích. Pouhých šest procent času prospaly.

"Překvapilo mě, jak aktivní kočky jsou. Byla jsem pevně přesvědčená, že moje tři kočky prospí den," konstatovala podle agentury AP Villarrealová.

Přes 700 snímků, které studovala, zachycovalo také kočky sledující šest procent času televizi, počítač, DVD přehrávač nebo jiná média. Šest procent času se pak schovávaly pod stolem. Následovalo pět procent strávených hraním s hračkami; čtyři procenta času věnovaly jídlu nebo zírání na krmivo.

Autoři: ,