5. dubna 2010 13:32 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Co s vejci z 'mrskačky'? Kouzlete v kuchyni nebo udělejte dobrý skutek

Zkrášlete si velikonočními vajíčky na pár dní svůj byt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkrášlete si velikonočními vajíčky na pár dní svůj byt. | foto: Shutterstock

PRAHA Nahromadily se vám po Velikonocích doma zdobená vařená vejce? Nabízíme vám několik tipů, jak s nimi naložit.

1. Udělejte dobrý skutek
Lidé bez domova sice zpravidla na ulici prosí spíše o "korunku" než-li o něco k jídlu, díky vejcím ale můžete konečně zjistit, kdo je v opravdové nouzi. Neboť kdo opravdu strádá, toho velikonoční vejce k snědku jistě neurazí. A pokud ano, pro příště si nemusíte dělat výčitky, že jste si korunku nechali v kapse. Kdo pohrdá darovaným vejcem, není na tom až tak zle.

Pokud se kontaktu s bezdomovci raději vyhýbáte, zaneste je do některého z center, která se o takové lidi starají. O užitek z vajec v podobě nějakého jídla se už postarají za vás.

2. Vyhrajte si v kuchyni
Objevte v sobě kulinářské tvůrčí schopnosti a vykouzlete pro své blízké na talíře nějakou vajíčkovou pochutinu.

Nezapomeňte ale, že i vejce mají omezenou dobu trvanlivosti.
Pokud už máte vejce oloupaná, dejte je do chladničky do misky s vodou. Pokud vodu budete každý den vyměňovat, vydrží vajíčka až týden. Pokud jste je ještě neoloupali, měly by v lednici vydržet v čerstvém stavu asi 4 dny. Těžko si ale můžete být jisti, jak byla vejce skladována před "mrskačkou". Proto je zpracujte raději co nejdříve.

Nemusíte kvůli tomu trávit hodinu v kuchyni. Pomazánka s čerstvou jarní cibulkou je hotová za pár minut a na chlebu bude vypadat lákavě. O to víc, pokud si pohrajete se zdobením a krajíce naservírujete například s krájenými ředkvičkami.

Pokud jste ale plní energie a toužíte po větším kulinářském dobrodružství, posaďte se na chvíli k internetu nebo do křesla s kuchařkou a objevte další tipy na jídla z vajec: pštrosí vejce, vaječná roláda, tlačenka, vejce s čočkou, omáčkou, plněná vejce nebo vaječné saláty slibují příjemný gastronomický zážitek.

Z desítek receptů jsme vybrali tip na takzvané "muchomůrky":

Rozpulte rajče a vydlabejte z něj dužinu. Na talíř položte listy hlávkového salátu, na ně naservírujte porci například vlašského salátu a do něj usaďte dvě oloupaná vajíčka. Nasaďte na ně půlky vydlabaného rajčete (případně spojte párátkem) a nakonec kloboučky ozdobte tečkami z majonézy. Jako přílohu k muchomůrkám podáváme čerstvé pečivo.

3. Buďte kreativní
Některé kraslice jsou tak hezké, že je až škoda přetvořit je v nějakou pochutinu. Využijte toho a vyzdobte si jimi na pár dní raději svůj dům a dodejte mu jarní atmosféru. Naaranžujte vejce například do mísy a dejte je na odiv návštěvám.

Anketa

Co děláte s velikonočními vajíčky?

Sním je hned. 1039
Vajíčkový salát. 1443
Rozdám je sousedům. 200
Vyhodím je. 274
Vejcím se vyhýbám. 666
spaŠárka Pálková

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...