Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co s vejci z 'mrskačky'? Kouzlete v kuchyni nebo udělejte dobrý skutek

Magazín

  13:32
PRAHA - Nahromadily se vám po Velikonocích doma zdobená vařená vejce? Nabízíme vám několik tipů, jak s nimi naložit.

Zkrášlete si velikonočními vajíčky na pár dní svůj byt. foto: Shutterstock

1. Udělejte dobrý skutek
Lidé bez domova sice zpravidla na ulici prosí spíše o "korunku" než-li o něco k jídlu, díky vejcím ale můžete konečně zjistit, kdo je v opravdové nouzi. Neboť kdo opravdu strádá, toho velikonoční vejce k snědku jistě neurazí. A pokud ano, pro příště si nemusíte dělat výčitky, že jste si korunku nechali v kapse. Kdo pohrdá darovaným vejcem, není na tom až tak zle.

Pokud se kontaktu s bezdomovci raději vyhýbáte, zaneste je do některého z center, která se o takové lidi starají. O užitek z vajec v podobě nějakého jídla se už postarají za vás.

2. Vyhrajte si v kuchyni
Objevte v sobě kulinářské tvůrčí schopnosti a vykouzlete pro své blízké na talíře nějakou vajíčkovou pochutinu.

Nezapomeňte ale, že i vejce mají omezenou dobu trvanlivosti.
Pokud už máte vejce oloupaná, dejte je do chladničky do misky s vodou. Pokud vodu budete každý den vyměňovat, vydrží vajíčka až týden. Pokud jste je ještě neoloupali, měly by v lednici vydržet v čerstvém stavu asi 4 dny. Těžko si ale můžete být jisti, jak byla vejce skladována před "mrskačkou". Proto je zpracujte raději co nejdříve.

Nemusíte kvůli tomu trávit hodinu v kuchyni. Pomazánka s čerstvou jarní cibulkou je hotová za pár minut a na chlebu bude vypadat lákavě. O to víc, pokud si pohrajete se zdobením a krajíce naservírujete například s krájenými ředkvičkami.

Pokud jste ale plní energie a toužíte po větším kulinářském dobrodružství, posaďte se na chvíli k internetu nebo do křesla s kuchařkou a objevte další tipy na jídla z vajec: pštrosí vejce, vaječná roláda, tlačenka, vejce s čočkou, omáčkou, plněná vejce nebo vaječné saláty slibují příjemný gastronomický zážitek.

Z desítek receptů jsme vybrali tip na takzvané "muchomůrky":

Rozpulte rajče a vydlabejte z něj dužinu. Na talíř položte listy hlávkového salátu, na ně naservírujte porci například vlašského salátu a do něj usaďte dvě oloupaná vajíčka. Nasaďte na ně půlky vydlabaného rajčete (případně spojte párátkem) a nakonec kloboučky ozdobte tečkami z majonézy. Jako přílohu k muchomůrkám podáváme čerstvé pečivo.

3. Buďte kreativní
Některé kraslice jsou tak hezké, že je až škoda přetvořit je v nějakou pochutinu. Využijte toho a vyzdobte si jimi na pár dní raději svůj dům a dodejte mu jarní atmosféru. Naaranžujte vejce například do mísy a dejte je na odiv návštěvám.

Anketa

Co děláte s velikonočními vajíčky?

Sním je hned. 1039
Vajíčkový salát. 1443
Rozdám je sousedům. 200
Vyhodím je. 274
Vejcím se vyhýbám. 666
Autor:
Témata: vejce, Velikonoce, jídlo

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat